W artykule pokażemy na co zwracać uwagę gdy dobierasz pierwszy keyboard czy pianino. Przedstawimy także kluczowych przedstawicieli różnych segmentów aby ułatwić ewentualne poszukiwania naszym czytelnikom.
Spis treści:
Podział instrumentów klawiszowych
Ze względu na specyfikację budowy oraz funkcji możemy wyróżnić trzy typy instrumentów przenośnych, które warto brać pod uwagę przy rozpoczynaniu nauki gry na instrumencie klawiszowym:
- keyboard ( aranżer)
- pianino cyfrowe z klawiaturą sprężynową lub pół ważoną
- pianino z klawiaturą ważoną
Keyboard (aranżer)
Aranżer zwany potocznie keyboardem to instrument klawiszowy najczęściej posiadający klawiaturę z mechanizmem sprężynowym. Jego charakterystyczną cechą jest posiadanie styli, które umożliwiają wykonywanie piosenek z użyciem dźwięków całego zespołu. To charakterystyczne narzędzie często wykorzystywane przez muzyków weselnych – tak dla zobrazowania czym aranżer tak naprawdę jest. Nie ma nic złego w zakupie instrumentu z aranżerem, gdyż często posiadają one świetne brzmienia pianin, innych instrumentów jak smyczki czy elektryczne pianina bądź organy. Dużą zaletą keyboardów jest ich mała waga, niewielkie rozmiary ( większość ma 61 klawiszy) a także mnogość dodatkowych funkcji, które mogą urozmaicić zabawę z instrumentem a nawet pomoc w nauce gry.
Bardzo ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to klawiatura. Część posiada klawiaturę pozbawioną dynamiki. Oznacza to, że bez względu na użytą siłę nacisku, wydobyty dźwięk będzie jednostajny. Takie rozwiązanie nie jest niedopuszczalne ale keyboardy tego typu dedykujemy raczej najmłodszym muzykom. Świetnym przedstawicielem dobrych instrumentów bez dynamicznej klawiatury jest nowoczesny i kompaktowy Casio CT-S200, występujący w kolorze białym czerwonym i czarnym:
Nieco tańszym ale także mniej rozbudowanym konkurentem powyższej propozycji jest Yamaha F51:
Pamiętajmy, że oba instrumenty są propozycjami dla najmłodszych ze względu na brak dynamiki klawiatury.
Keyboardy z klawiaturą dynamiczną pozwalają wydobyć odpowiednią ekspresję – jesteśmy w stanie za pośrednictwem tego instrumentu zagrać ciszej lub głośniej. Takie coś jest niemożliwe przy instrumencie bez dynamicznej klawiatury. Dobrze brzmiący instrument nie musi być drogi. Już w kwocie poniżej 1000 zł jesteśmy w stanie znaleźć “ perełki” takie jak Kurzweil KP 100:
lub Casio CT-S300 BK z modnym designem:
Mocną konkurencję dla powyższych stanowi także Yamaha PSR E373:
Natomiast należy podkreślić, że wymienione wyżej instrumenty firmy Casio posiadają wyjątkową jak na Polski rynek, 5-letnią gwarancję.
Pianino cyfrowe z klawiaturą sprężynową
Należy podkreślić, że pianino cyfrowe z klawiaturą sprężynową będą miały działanie zbliżone do keyboardu, lecz pozbawione funkcji aranżera. Instrumenty te posiadają dynamiczne klawiatury, których praca opiera się na sprężynkach podobnie jak w aranżerach. To, co odróżnia je od keyboardów to najczęściej lepsze brzmienia pianin oraz lepsze wbudowane głośniki. W tym segmencie najdłużej na rynku występuje Yamaha NP12:
oraz nieco nowszy konkurent od firmy Roland:
Należy podkreślić, że oba prezentowane wyżej modele mają krótką klawiaturę 61 klawiszy, lecz Roland Go Piano występuje także w wersji z 88 klawiszami.
Niebawem do sprzedaży trafią także nowe instrumenty Casio, między innymi CT-S1:
oraz bardziej rozbudowany CT-S400:
Pianino cyfrowe z klawiaturą półważoną
Na rynku pojawiły się także instrumenty z klawiaturą pół ważoną, czyli lżejsze od standardowych pianin posiadających klawiaturę ważoną, ale posługującą się systemem młoteczkowym. Tutaj modele na które warto zwrócić uwagę to między innymi Alesis Concert:
oraz fantastyczny włoski instrument, Studiologic Numa Compact 2:
Pamiętaj, że żaden nawet najlepiej wykonany research i tony przeczytanych artykułów nie pozwolą poznać instrumentu tak dobrze jak test lub rozmowa ze specjalistą. Pracownicy sklepmuzyczny.pl są do dyspozycji a w sprawie przetestowania konkretnych instrumentów zapraszamy do Salonu na ulicy Wielkiej w Poznaniu.