Potrzebujesz odpowiedniego mikrofonu do rejestracji dźwięku swoich internetowych poczynań? Bardzo dobrze, że tu trafiłeś! Ten wpis poświęcony będzie internetowym twórcom. Niezależnie czy jesteś twórcą podcastu, vloga, czy dowolnej formy treści gdzie występuje potrzeba nagrania dźwięku.
Spis treści:
Artykuł ten podzieli mikrofony ze względu na ich rodzaj: mikrofony kierunkowe typu shotgun, mikrofony krawatowe oraz mikrofony dynamiczne.
Do każdego omawianego rodzaju zaproponowane zostaną najpopularniejsze produkty z oferty naszego sklepu oraz akcesoria na które warto zwrócić uwagę.
Mikrofony kierunkowe typu shotgun
Pierwszą omawianą kategorią będą mikrofony kierunkowe typu shotgun. Są to mikrofony o charakterystyce superkardioidalnej, rzadziej kardioidalnej. Potrafią zbierać dźwięk z dużej odległości. W głównej mierze z przodu mikrofonu i słabiej z tyłu. Mikrofon typu shotgun możemy przyczepić do obudowy aparatu czy kamery na specjalnym uchwycie (np. Boya BY C04) lub umieścić go na wysięgniku kijowym – tyczce (np. Rode Boompole) – wszystkie akcesoria od osłon przeciwwietrznych do uchwytów znajdują się w zakładce – akcesoria do mikrofonów.
W kategorii z tymi mikrofonami do kamer znajdziesz również mniejsze odmiany mikrofonów typu shotgun, które można podłączyć do smartfonów. Mikrofony te posiadają złącze TRRS, której jest wymagane do poprawnego działania ze smartfonem. Istnieją również modele ze złączem typu Lightning – do podłączenia do Iphona.
Najpopularniejsze produkty z tej kategorii:
1. Rode VideMic Go lub Boya BY BM2021 – przystosowany do podłączenia do aparatu.
2. Rode NTG-4 lub Boya BY PVM3000L – przystosowane do podłączenia na tyczce.
3. Rode Video Micro lub Boya BY MM1+ – przystosowane do podłączenia do smartphona przez złącze TRRS.
4. Rode Video Mic Me-L – przystosowany do podłączenia do Iphona przez złącze Lightining.
Mikrofony krawatowe
Dla dopełnienia pierwszej części artykułu należy podać mikrofony krawatowe. Mikrofony tego typu mogą nadać się do wywiadów czy prowadzenia spotkań. Pozwalają twórcą na nie zajmowanie rąk mikrofonem i swobodą przy poruszaniu się (wtedy kiedy podłączasz mikrofon krawatowy do nadajnika typu bodypack). Nadajnik bodypack, a co to takiego? Jest to system bezprzewodowy, który pozwala na swobodne poruszanie się mówcy w obszarze działania zestawu.
Tutaj znów przypomnę o ważnym aspekcie przy wyborze mikrofonu. Jeśli będziesz chciał podłączyć go do smartphona pamiętaj o wymaganym złączu TRRS – inaczej twój smartphone nie odczyta poprawnie mikrofonu przez co nie zadziała. Istnieje możliwość dokupienia przejściówki ze złącza TRS na TRRS (Rode SC4).
Najpopularniejsze produkty z tej kategorii:
- Rode Lavalier Go – złącze TRS przystosowany do podłączenia do nadajnika bodypack.
- Boya BY M1DM – podwójny mikrofon ze wzmocnieniem na baterię i długim przewodem, przystosowany do podłączenia do smartphona.
- Boya M2D – mikrofon z rozłączną przejściówką, przystosowany do Iphona przez złącze Lightining.
W wypadku gdy nie zamierzasz nagrywać dźwięku przez aparat czy smartphone to druga część artykułu będzie dla ciebie.
Mikrofony dynamiczne
Jeśli nie przez smartphone czy aparat, to jak? Mikrofonami dynamicznymi. Jednak tutaj sprawa też nie jest dość prosta. Cały łańcuch sprzętu, jego odpowiedni dobór i kompatybilność poszczególnych elementów to trudne zadanie. Postaram się pokazać ci pokrótce na które elementy warto zwrócić uwagę. Jeśli jednak uznasz, że twoja wiedza jest zbyt mała do wybrania odpowiedniego zestawu – skontaktuj się z naszym działem studio i nagłośnienie – pracownicy tego działu z chęcią pomogą ci wybrać odpowiedni zestaw!
W tej części mamy dwie możliwości podłączenia mikrofonów: port USB lub złącze XLR.
Tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem będzie podłączenie mikrofonu przez port USB. Mikrofony z tej kategorii nadają się głównie do streamu-gamingu. Pozwalają na uzyskanie dobrej jakości dźwięku, czasem nawet i bardzo dobrej – jednak nie są idealne. Często w tej kategorii możemy znaleźć gotowe zestawy akcesoriów wraz z mikrofonem: np. Mozos MKIT 700Pro, Maono AU-A04TR, Novox NC1 Class. Innymi mikrofonami USB do podcastów, godnymi polecenia są:
- Beyerdynamic Fox – wyjście słuchawkowe dla rzeczywistego odsłuchu oraz potencjometry na froncie mikrofonu dla jego poprawnego ustawienia. W zestawie stojak i siatka typu pop filtr. Solidne i estetyczne wykonanie.
- AKG Lyra – wyjście słuchawkowe oraz potencjometry dla poprawnego ustawienia mikrofonu i głośności słuchawek. Możliwość łatwego ustawienia 4 różnych charakterystyk mikrofonu. Metalowa konstrukcja mikrofonu oparta na podstawce służącej za stojak – możliwość przykręcenia mikrofonu do statywu mikrofonowego.
- Rode NT USB mini – mały, kompaktowy mikrofon. Posiada wyjście słuchawkowe oraz potencjometr do jej regulacji. Oczekujesz wysokiej jakości lecz małych rozmiarów? Rode NT USB mini posiada te cechy.
Podium
Czas na gwiazdy tego artykułu. Jeśli myślisz o tworzeniu profesjonalnego studia dla nagrań lektorskich, prowadzenia rozmów do podcastów lub dowolnej formy gdzie nagranie wokalu ma być na najwyższym poziomie – to ten akapit jest dla Ciebie!
W przeciwieństwie do pozostałych rankingów ten zacznę od końca, aby na samym dole wylądował król mikrofonów, które kojarzysz zapewne z wielu produkcji internetowych.
3. Sontronics Podcast Pro
dostępny w 7 różnych kolorach. Podłączany poprzez złącze XLR lecz nie wymaga dodatkowego zasilania Phantom. Jego wysoki design nie jest gorszy od jakości.
2. Shure MV7
mikrofon wielozadaniowy. Jesteś w stanie podłączyć go poprzez port USB do komputera i smartphona (możliwość podłączenia przez port XLR). Posiada wbudowane gniazdo słuchawkowe dla rzeczywistego odsłuchu oraz dedykowaną aplikację do odpowiedniego ustawienia jego parametrów.
1. Shure SM7B
mikrofon, który bardzo często pojawia się w nagraniach podcastowych na YT, wykorzystywany również w studiach nagrań – do nagrywania wokalu. Podłączamy go poprzez złącze XLR. Wymaga dodatkowego zasilania Phantom. Zasilanie to musi pochodzić z interfejsu audio wysokiej klasy lub dodatkowego wzmacniacza typu Cloudlifter CL-1. Na tylnym panelu mikrofonu możemy zmienić jego parametry. Obudowany solidną metalową konstrukcją – co sprawia, że wraz z jego wysoką jakością nagrywania jest mikrofonem na lata!
1 thought on “Najlepsze mikrofony dla youtubera, streamera i vlogera”
Jak
(28 listopada 2022 - 11:05)Miałem sporo już różnych urządzeń tego typu i najlepiej mi sprawdzają się te do około 60 zł. W sensie nie wiedzę jakieś istotnej różnicy w takich względem droższych. Mówię tutaj tylko o tych na kablu a nie bezprzewodowych. Zawsze polecam kupić z 2 -3 sztuki i wybrać dopiero najlepszy z nich dla siebie.