Miłośników dętych dźwięków nie brakuje, a chęć pełnego rozkoszowania się brzmieniem trąbki czy saksofonu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej muzycznej przygody. Marzy Ci się zostanie wirtuozem, ale nie wiesz, jaki instrument będzie dla Ciebie odpowiedni? W takim razie sprawdź, czym różnią się między sobą dwa najpopularniejsze dęciaki, dokonaj właściwego wyboru trąbka czy saksofon i… zanurz się w dźwiękach swojej nowej pasji!
Trąbka, a saksofon — różnice, które mają znaczenie
Czy wiesz, że aerofony, czyli instrumenty dęte, należą do jednych z najstarszych na świecie? Wśród nich można wyróżnić rodzinę instrumentów drewnianych, do której należy saksofon, a także blaszanych, którą reprezentuje trąbka.
Przynależność do różnych podgrup to podstawowa, choć niejedyna różnica, która dzieli te dwa dęciaki. Kształt, wielkość, rodzaj wydobywających się dźwięków czy sam sposób gry to kolejne istotne elementy, które sprawiają, że zarówno trąbka, jak i saksofon posiada swój własny, odmienny charakter.
Trąbka — silne płuca to podstawa
Przyjrzyjmy się przedstawicielowi instrumentów dętych blaszanych. Jak wygląda trąbka? To, co jest dla niej charakterystyczne, to mosiężna, zwinięta na kształt prostokąta rura. Z jednej strony zakończona jest czarą, a z drugiej ustnikiem. By możliwe było wydobycie pełnej skali dźwięków, instrument ten posiada także trzy wentyle, czyli specjalne klawisze.
Wśród wielu rodzajów trąbek dostępnych na sklepowych półkach, nie brakuje między innymi tych w stroju A, B, C oraz D. Dla początkujących muzyków idealnie sprawdzi się trąbka B, jak na przykład model TR-200A od japońskiej firmy J. Michael czy produkt TR-501S wyprodukowany przez firmę Vincent Bach. A co oprócz samego instrumentu będzie Ci potrzebne podczas nauki gry? Bez wątpienia wytrwałość i… silne płuca!
Saksofon — prawdziwie jazzowe brzmienie
Metalowa rura, prosta lub w kształcie fajki, specjalne klapy oraz ustnik — tak w skrócie można opisać typową budowę saksofonu. Co ciekawe, instrument ten występuje aż w dziewięciu odmianach, które to różnią się między sobą zarówno wielkością, jak i zakresem wydobywanych dźwięków.
Wśród nich można wymienić cieszący się największą popularnością saksofon altowy, który czaruje swoją ciepłą barwą, saksofon tenorowy, wyróżniający się czystym i mocniejszym brzmieniem oraz sopranowy, który choć najmniejszy, potrafi wydobyć nawet bardzo wysokie dźwięki.
Bez względu na to, jaką odmianę instrumentu wybierzesz, na początku skup się na modelach uczniowskich. W przypadku saksofonu altowego, idealnym rozwiązaniem będą takie produkty jak na przykład AL-500N firmy J. Michael czy AS-202 od cenionej marki ROY BENSON. Jeśli chodzi wersję sopranową, warto zwrócić uwagę między innymi na model SP-650 od J. Michael. Nabycie tego typu instrumentu, w porównaniu chociażby z trąbką, wiąże się zwykle z większym wydatkiem, dlatego zakup powinien być dokładnie przemyślany.
Ile kosztuje saksofon? Ceny sięgają kilku tysięcy złotych. Jedno jest jednak pewne — dla tak wyjątkowego jazzowego brzmienia zdecydowanie warto rozważyć naukę gry!
Podsumowanie
To w końcu na czym lepiej grać? Na trąbce czy saksofonie? Niestety na to pytanie nie ma chyba dobrej odpowiedzi. Oba te instrumenty są wyjątkowe, bardzo lubimy ich brzmienie i chętnie pomożemy Ci w wyborze idealnego dęciaka dla Ciebie.