Fenomen Akai MPK Mini – recenzja

Od wielu lat we wszystkich studiach domowych, małych, średnich i dużych studiach profesjonalnych można znaleźć kontrolery Akai. Te Akai MPK Mini cieszą się już teraz popularnością trzeciej odsłony generacyjnej! Na czym polega fenomen tego popularnego kontrolera?

MPK, co to w ogóle znaczy?

Nazwa serii to pierwsze litery z angielskiego Music Production Keyboard czyli klawisz do produkcji muzyki. Nazwa zobowiązuje, więc na pokładzie tego kontrolera mamy w zasadzie wszystko czego potrzebujemy aby zacząć naszą przygodę z muzyką, lub aby ułatwić sobie wiele rzeczy, kiedy już jesteśmy na wyższym poziomie. Omawiany kontroler to wersja mini, czyli małych rozmiarów, kompaktowy kontroler, który bez problemu schowamy do plecaka!

Konstrukcja Akai MPK Mini

Akai MPK drugiej generacji był zdecydowanie słabiej wykonany. Wyginał się we wszystkie strony i sprawiał wrażenie taniego. MK3 to ogromny skok do przodu. Kontroler nie wygląda już tak tanio i zdecydowanie odczuwa się wyższą jakość produktu. Do tego ma on dużo lepsze niż w poprzedniej wersji potencjometry, pady oraz klawiaturę ze zdecydowanie lepszą dynamiką. Całość waży około 750 g i mierzy mniej więcej 38 x 18cm z wysokością około 4,5 cm. Mógłby się spokojnie nazywać micro!

Dostępne wersje kolorystyczne:

Akai MPK Mini MK3 Black

Czarna wersja – Akai MPK Mini MK3 Black

Akai MPK Mini MK3 White

Biała wersja – Akai MPK Mini MK3 White

AKAI Professional MPK Mini MK3 Red

Czerwona wersja – Akai MPK Mini MK3 Red

Dostępny jest także model Akai MPK Mini Play z wbudowanym modułem dźwiękowym (jest samowystarczalnym instrumentem) lecz konstrukcyjnie bazuje on na poprzednim modelu MK 2 :

Akai MPK Mini Play

Akai MPK Mini Play

Klawiatura

Model Akai MPK Mini MK3 (3 generacja) wyposażony jest w 25 klawiszy (dwie oktawy) typu mini. Charakteryzują się oną dobrą dynamiką, wystarczającą, aby nagrać linię syntetycznego basu, brzmienie typu pad czy syntowe melodie. Ze względu na rozmiary pewnie nie nada się na skomplikowaną partię pianinową ale nawet z takimi brzmieniami radzi sobie z całkiem dobrym odwzorowaniem dynamiki!

Pady

Pady są ogromnym zaskoczeniem! W 3 generacji kontrolera MPK Mini zastosowano pady “żywcem wyjęte” z flagowego MPC, dzięki czemu są większe niż w poprzednich wersjach. Pracuje się na nich także zdecydowanie lepiej ze względu na bardziej dopracowaną konstrukcję. Teraz dynamiczny beat nie powinien już stanowić problemu. Ważną informacją dla wielu osób, które wbijają perkusję przez pady jest to, że mamy dwa rzędy po 4 pady, czyli układ dla wielu beatmakerów najbardziej pożądany!

Potencjometry

“Pokrętełka” z nowej wersji kontrolera to jeden z moich ulubionych elementów całej konstrukcji. W końcu pojawiły się w nim tzw. “endless encoders” czyli znane już nam, np. z serii Arturia Minilab potencjometry bez początku i końca. To element znacznie ułatwiający pracę z softem, gdyż standardowe potencjometry, posiadające limit obrotu powodują przeskok parametru wtyczki w naszej wtyczce czy sofcie, gdy zmieniamy, np. preset.

Pitch i modulacja

W kontrolerze MPK mini zastosowano tzw. grzybek, pod którym mamy jednocześnie dostęp do pitch i modulacji. To wygodne rozwiązanie, jeśli nie potrzebujemy precyzyjnej kontroli modulacji. W takich sytuacjach lepiej sprawdzą się standardowe koła lub zyskujące coraz większą popularność wstęgi! Pamiętajmy jednak, że w kontrolerach midi możemy wszystko mapować, więc wystarczy przerzucić sobie pożądany parametr na któryś z potencjometrów.

Panel przedni Akai MPK Mini

Na panelu mamy sporo ułatwień. Dostępna jest opcja przełączania oktaw, funkcja note repeat, mamy też przycisk program select, służący do obsługi funkcji znad klawiszy klawiatury. W MK3 mamy także dostępny Arpeggiator!

Połączenia z tyłu

Kontroler nie mógłby pracować bez portu USB. Brak jednak pełnego midi, który jest dostępny w niektórych kontrolerach konkurencji. Mamy natomiast do dyspozycji gniazdo sustain, do którego podłączymy pedał przedłużania dźwięku.

Soft w zestawie

Tutaj też jest o wiele lepiej niż do tej pory. W skład paczki wchodzą:

  • MPC Beats,
  • Bassline,
  • Tubesynth,
  • Electric,
  • Hybrid 3,
  • Mini Grand,
  • Velvet

Podsumowanie

To na czym polega ten fenomen MPK Mini? Świetnie wykonany kontroler z dobrym softem, ogromnym zapleczem firmy AKAI i to w bardzo przystępnej cenie! Jeśli chcesz sięgnąć po ten bestsellerowy sprzęt, zapraszamy na sklepmuzyczny.pl lub do salonu na ul. Wielkiej 21 w Poznaniu!

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *