Jak nastroić ukulele? 3 proste sprawdzone sposoby

Strojenie to podstawowa umiejętność, którą należy nabyć po rozpoczęciu nauki gry na ukulele zaraz po wybraniu odpowiedniego ukulele. Aby nasz instrument zachwycał pięknym brzmieniem, powinniśmy stroić go przed każdym graniem. Bez tego zachowanie odpowiednich dźwięków nie będzie możliwe, ponieważ naciąg strun nie jest stały. Poniżej zdradzamy 3 sprawdzone sposoby na to jak szybko i łatwo nastroić ukulele.

Jak nastroić ukulele? 3 proste sprawdzone sposoby

Strojenie ukulele – podstawy

Strojenia ukulele dokonujemy za pomocą dedykowanych każdej strunie kluczy na główce, poprzez podciąganie lub obniżanie dźwięku do odpowiedniej wysokości. Standardowym strojem dla ukulele sopranowego, koncertowego i tenorowego jest g-C-E-A.

Standardowy strój do ukulele

Oznacza to, że każda z czterech strun, patrząc od góry instrumentu, przypisany ma konkretny dźwięk: g, C, E i A. Zapis “g” oznacza, że struna pierwsza z góry nastrojona jest oktawę wyżej niż wynikałoby to z zasad dla strojenia gitary. W przypadku ukulele barytonowego, które ma większy rozmiar, zalecane jest strojenie na D-G-B-E.

1. Strojenie za pomocą aplikacji na telefon

Jeśli jesteś początkujący ukulelistą i zastanawiasz się, jak nastroić ukulele w najprostszy sposób, rozwiązaniem jest dla Ciebie aplikacja na telefon. Warto przetestować kilka z nich, ponieważ wybór jest naprawdę duży.

Aplikacja bazuje na dźwięku zebranym przez wbudowany mikrofon, dlatego telefon powinien leżeć w niewielkiej odległości od instrumentu. Strojenie polega na szarpaniu wybranej struny i dokonywaniu korekt (dokręcanie klucza w odpowiednią stronę) na podstawie informacji wyświetlonych na ekranie telefonu. Naszym celem jest to, aby telefon potwierdził na zielono prawidłowy wynik dla każdej struny. Wadą aplikacji jest czułość mikrofonu na wszystkie dźwięki, dlatego ten sposób strojenia zalecany jest jedynie w ciszy.

Strojenie za pomocą aplikacji na telefon

2. Strojenie ukulele stroikiem

Nowoczesne modele stroików (tunery) bazują na drganiach instrumentu, dlatego montuje się je za pomocą klipsa na główce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, strojenie możliwe jest również w głośnych pomieszczeniach czy na koncertach. Do gry na scenie dedykowane są profesjonalne urządzenia, natomiast dla większości z nas odpowiednie będzie strojenie ukulele stroikiem do gitary przy użyciu prostego tunera. Proces strojenia przebiega podobnie jak w przypadku strojenia za pomocą aplikacji, jednak stroiki są bardziej precyzyjne i stroją szybciej. Ciekawym rozwiązaniem jest stroik z wyświetlaczem LCD, a także tuner, który poza standardowym strojeniem chromatycznym, umożliwia bardzo precyzyjne strojenie stroboskopowe.

3. Strojenie na słuch

Osoby zaawansowane spróbować mogą strojenia metodą na słuch. Strojenie ukulele w ten sposób możliwe jest dzięki teoretycznej i praktycznej znajomości dźwięków. Aby nastroić ukulele musimy odnieść się do dźwięku wzorcowego, który najłatwiej uzyskać za pomocą kamertonu. Generuje on perfekcyjny dźwięk A, który potrzebny jest na pierwszym etapie strojenia. Następnie porównujemy dźwięk strojonych strun, trzymanych na odpowiednim progu, do pustych strun już nastrojonych. Inną możliwością jest nastrojenie jednej struny przy użyciu stroika gitarowego, a pozostałych na słuch lub strojenie do pianina. Strojenie ze słuchu jest przydatną umiejętnością i świetnym ćwiczeniem, aby nauczyć się wykrywać różnice wysokości między dźwiękami.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *