Muzyka pełni szczególną rolę w życiu każdego człowieka, przynosząc zarówno upragniony odpoczynek, jak również motywując do pracy. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń RTV, w postaci monitorów studyjnych, głośników Bluetooth, a także wszelkiego rodzaju zestawów nagłośnienia. Jak wybrać nagłośnienie domu, spełniające Twoje indywidualne preferencje?
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Odpowiednie nagłośnienie jest istotne zarówno w trakcie wieczornego seansu, jak również do słuchania muzyki i grania. W związku z tym niezbędny jest dobór urządzenia do rodzaju danego pomieszczenia, kształtu i wielkości, a także znajdujących się wewnątrz przedmiotów i mebli.
W przypadku mniejszej ilości miejsca w pokoju warto postawić na zestaw aktywny, ze względu na redukcję okablowania do minimum. Rozwiązaniem maksymalnie minimalistycznym są słuchawki bądź głośnik przenośny, który parametrami nierzadko dorównuje większym monitorom.
Monitory studyjne a praktyczne głośniki przenośne
Jednym z pierwszych rozwiązań przy wyborze nagłośnienia domowego są monitory studyjne. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju urządzeń jest dźwięk stereo o lepszej jakości niż w przypadku głośników pojedynczych. Przykładem tego rodzaju urządzeń są Presonus Eris E3 5, a także Presonus Eris E4 5 – oba dostępne w sklepie z nagłośnieniem MusicStore.
Głośnik przenośny to przede wszystkim możliwość swobodnego przenoszenia sprzętu między pokojami. Rozwiązanie szczególnie przydatne jeśli chcemy małym nakładem finansowym nagłośnić więcej pomieszczeń lub nie lubimy się z kablami;) Tannoy LiveMini to dokonały przykład sprzętu, który łączy ze sobą przystępności z ponadprzeciętną, highendową jakością dźwięku i prostym, nowoczesnym designem.
Modułowe i aktywne zestawy nagłośnienia
Innym rodzajem nagłośnienia do pokoju są modułowe zestawy, w doskonały sposób łączące pogłębioną jakość dźwięku z możliwością swobodnego transportu. Wspomniane cechy spełnia m.in. Behringer C210, wyposażony w zaawansowany wzmacniacz klasy D, odpowiadający za zmniejszoną wagę urządzenia z zachowaniem odpowiedniej wydajności.
Aktywny zestaw do nagłośnienia domu, taki jak LD Systems Dave 8 XS, to przede wszystkim współpraca wydajnego systemu multimedialnego z subwooferem, czego efektem jest krystaliczny dźwięk. Ten kompaktowy zestaw świetnie się sprawdzi jako domowy system PA (Public Address – umożliwiający równomiernie nagłośnienie pomieszczenia) czy też do gier komputerowych.
Rozmieszczenie nagłośnienia w pomieszczeniu
Rozmieszczając nagłośnienie w pokoju należy kierować się zasadą trójkąta równobocznego. Zgodnie z tym, odległość między kolumnami, a także od głowy odbiorcy powinny być takie same. Warto również pamiętać o odległości od ścian pomieszczenia, która powinna wynosić:
- od ściany bocznej – min. 60 cm
- od ściany tylnej – min. 60-150 cm
Kolumny powinny znajdować się na wysokości naszej głowy (bądź też minimalnie niżej) i być lekko zwrócone w naszym kierunku. Zachowanie tych standardów pozwoli na wydajną reprodukcję basu i sceny, pozytywnie wpływając na odbiór napływającego dźwięku. Ale to zawsze warto najlepiej sprawdzić na własnych uszach 🙂