Jak wybrać rejestrator dźwięku – poradnik

Rejestrator dźwięku to chyba jeden z najbardziej interesujących produktów na rynku audio-wideo. Choć pozornie są to małe i niezbyt rozbudowane urządzenia, ich funkcjonalność potrafi zaskoczyć użytkownika już przy pierwszym kontakcie.

Co więcej, w ostatnich latach stają się one coraz bardziej popularne. Dzieje się tak głównie za sprawą marki Zoom, która w pewnym sensie wprowadziła je pod strzechy. Opracowała bowiem szeroką gamę modeli przystosowanych do potrzeb różnych odbiorców – zarówno laików, jak i profesjonalistów. Dlatego też dzisiaj zadamy sobie pytanie – czym właściwie jest rejestrator audio i jak wybrać ten właściwy?

Co to jest rejestrator dźwięku?

Co to jest rejestrator dźwięku?

W dużym skrócie, rejestrator to małe urządzenie z wbudowanym mikrofonem, którego zadaniem jest nagrywać dźwięk (w tym mowę, muzykę czy odgłosy otoczenia). Przechwytywany sygnał zapisywany jest w postaci plików audio na znajdującej się wewnątrz karcie SD. Dzięki czemu może być przesyłany do komputera w celu dalszej obróbki. Z reguły rejestratory wyposażone są w szereg przycisków służących do kontroli nagrywania czy odsłuchiwania materiału. Posiadają także czytelny wyświetlacz dla łatwiejszej obsługi, wyjście słuchawkowe i wbudowany głośnik. Urządzenie jest zazwyczaj zasilane bateriami lub bezpośrednio przez zasilacz sieciowy.

Cechą charakterystyczną większości rejestratorów jest zapisywanie dźwięku w formatach o niskim poziomie kompresji (np. WAV). Choć niektóre oferują także wygodny w obróbce, znany wszystkim format MP3. Zdecydowana większość modeli wyposażona jest w podwójne mikrofony, które umożliwiają zachowanie w nagraniu wrażenia przestrzeni oraz pełnego stereo.

Zoom H5 - rejestrator dźwięku

Czy rejestrator to taki dyktafon z bajerami?

Bynajmniej. To z pewnością coś więcej. Świadczy o tym chociażby ostatnia z wymienionych przeze mnie cech, czyli możliwość nagrywania dźwięku w stereo. Obecnie na rynku zdecydowana większość rejestratorów (jeśli nie wszystkie) wyposażona jest w podwójne, pojemnościowe kapsuły mikrofonowe. Takie rozwiązanie pozwala Ci uchwycić znacznie więcej szczegółów oraz wyraźnie zwiększa funkcjonalność urządzenia.

Kolejną cechą wyróżniającą rejestrator cyfrowy spośród innych tego typu urządzeń jest możliwość wielościeżkowego nagrywania. Choć tańsze modele z reguły nie oferują tego typu rozwiązań, to w przypadku średniej półki cenowej jest to już standard. W takim wypadku urządzenie daje Ci możliwość podłączenia do rejestratora zewnętrznych mikrofonów (zarówno pojemnościowych, jak i dynamicznych), które przechwytują sygnał niezależne od siebie w tym samym czasie. Jest to możliwe dzięki wbudowanym wejściom mikrofonowym lub mikrofonowo-liniowym. Te drugie pozwolą Ci na podłączenie do rejestratora nie tylko mikrofonu, ale także urządzenia przesyłającego sygnał liniowy, jak mikser czy odtwarzacz.

Większość modeli wyposażona jest w kompresor oraz limiter, które wyrównują nagrywany sygnał. Droższe urządzenia oferują znacznie większy zakres kontroli dzięki wbudowanym potencjometrom. Oddają do dyspozycji użytkownika rozbudowane procesory DSP, umożliwiają edycję nagranych ścieżek (np. ich przycinanie czy łączenie). Posiadają funkcje takie jak wbudowany stroik! Koniecznie należy także wspomnieć, że prawie wszystkie modele po podłączeniu do komputera za pomocą złącza USB pracować mogą w trybie interfejsu audio (tzn. przechwytywać dźwięk bezpośrednio do DAW).

Zoom H4n pro

Do czego mogę wykorzystać rejestrator dźwięku?

Tutaj dochodzimy do jednej z największych zalet rejestratora cyfrowego, czyli jego wszechstronności. To oczywiste, że nie zawsze będziesz miał pod ręką swój zestaw do nagrywania. Jeśli jesteś wielbicielem home-recordingu czy nagrywasz w profesjonalnym studiu, zdajesz sobie sprawę, że zarejestrowanie wysokiej jakości sygnału wymaga użycia szeregu urządzeń. Potrzebować będziesz komputera z DAW, interfejsu, mikrofonu, okablowania, dodatkowych peryferiów i źródła zasilania. Rejestrator łączy w sobie wszystkie te urządzenia, dlatego z powodzeniem nazwać go można przenośnym studiem nagraniowym.

To poręczny kawałek technologii, który zmieścisz w plecaku czy nawet kieszeni! To urządzenie niezbędne dla każdego dziennikarza, filmowca czy producenta wideo. Dzięki niemu przechwycisz odgłosy otoczenia, nagrasz wywiad lub materiał do swojego filmu dokumentalnego. Z łatwością zarejestrujesz występ swojej kapeli (zarówno za pomocą mikrofonów, jak i wejść liniowych) czy też utrwalisz własne wykonania. To doskonały magazyn pomysłów dla kompozytora, początkującego muzyka czy wokalisty.

Przykładowe rejestratory dźwięku

W zależności od swoich potrzeb wybierać możesz spośród wielu modeli. Jeśli poszukujesz prostego, taniego i jednocześnie profesjonalnego recordera zwróć uwagę na Tascam DR 07X. To banalny w obsłudze, lekki i świetnie wykonany rejestrator, który najlepiej sprawdzi się w przypadku nagrywania wywiadów czy kameralnych wykonań live. Najobszerniejszą ofertę przygotowała dla Ciebie z pewnością marka Zoom. Z kolei Zoom H4n Pro spisze się w przypadku rejestrowania dialogów, podcastów, materiału do filmów czy reportaży, a także odgłosów natury. Pracę z nim ułatwi zestaw akcesoriów.

Jeśli zaś oczekujesz od swojego rejestratora maksymalnej wszechstronności, modele H5 i H6 pozwolą Ci na pełną swobodę i dadzą przy tym niemal nieograniczone możliwości. Za ich pomocą zarejestrujesz amatorskie słuchowisko, utrwalisz występ całego zespołu, a także nagrasz materiały do produkcji filmów czy gier komputerowych. Zrealizujesz zarówno wielogodzinne nagrania, jak i pojedyncze próbki. Modele te oferują także wymienne kapsuły mikrofonowe, które umożliwią sprawne nagrywanie dźwięku w każdych okolicznościach. Więcej o Zoom H6 dowiesz się z naszej recenzji.

Zoom q2n 4k

Filmowcy również znajdą wśród urządzeń Zoom’a coś dla siebie. Wystarczy wspomnieć o modelu Q8 (hybrydowym i niemal futurystycznym połączeniu rejestratora z kamerą wideo). A także wyjątkowo poręcznej i zaskakująco wszechstronnej kostce Q2n-4K. Urządzenia te pozwalają rejestrować nie tylko dźwięk o audiofilskiej jakości, ale także nagrywają wideo w rozdzielczości HD/4K.

Ostatnie urządzenie, na które chciałbym zwrócić Twoją uwagę jest fenomenalny w mojej opinii Zoom R16. To wielościeżkowy rejestrator dźwięku z ośmioma wejściami combo. Został on wyposażony we wszystkie niezbędne kontrolery (w tym pełny panel transport i suwaki do regulacji poziomu sygnału). W bardzo rozsądnej cenie otrzymujesz profesjonalne, studyjne rozwiązanie, które łączy w sobie zalety wszystkich wymienianych wcześniej rejestratorów audio. I dodaje do tego kilka ciekawych i ułatwiających pracę rozwiązań.

Zoom q8

Podsumowanie

Na zakończenie jak zwykle zachęcam Cię do przeanalizowania swoich potrzeb. Nie chodzi bowiem o to, aby kupić urządzenie jak najdroższe i jak najbardziej rozbudowane. Choć wszechstronność to kluczowa cecha przy wyborze rejestratora, warto skupić się na tym, co dla Ciebie najważniejsze.

Post Author: Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *