Kalimba za sprawą swojego kojącego dźwięku, udanie umila wolne chwile. Obok melodyjnego brzmienia, atutem jest także łatwość w jego wydobyciu, wystarczy nacisnąć blaszkę, aby zaczęła się muzyka. Dowiedzmy się, czym właściwie jest kalimba, jak na niej grać i który model wybrać, żeby cieszyć ucho jej dźwiękiem!
Co to jest kalimba, skąd pochodzi, jak się na niej gra i czy trudno jest się nauczyć?
Inna funkcjonująca nazwa instrumentu, to African Thumb Piano, Mbira, Zanza, Canca i Insimbi Kalimbę zalicza się do grupy instrumentów perkusyjnych, a kraj jej pochodzenia to Zimbabwe. Dźwięk wydobywa się za sprawą drgań metalowych ząbków zamocowanych na płytce rezonansowej.
Zazwyczaj są wykonywane ręcznie i mogą mieć od 5 do 21 klawiszy, gdzie każdy z nich jest dźwiękiem o innej wysokości. Blaszki są wygięte i sprężyste, dzięki czemu po naciśnięciu palcem jednej z nich, wibrują, co z kolei generuje dźwięk. Z tego powodu granie na kalimbie jest niezwykle proste – wystarczy chwycić ją w dłoń i zacząć wykonywać muzykę, szarpiąc kciukiem blaszane języczki.
Rozpoczęcie nauki gry na kalimbie nie jest trudne. Nieco więcej czasu trzeba będzie poświęcić na opanowanie harmonii z większą liczbą dźwięków, a także na wykonywanie muzyki w zróżnicowanym tempie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kalimby?
Pierwszym kryterium jest liczba blaszek. Najczęściej dostępne są modele z 17 klawiszami. Warto jednak mieć na uwadze, że im więcej przycisków, tym trudniej jest opanować płynne granie. Z tego powodu dobrze wybrać na początek może być instrument wyposażony w mniejszą ilość blaszek, na przykład kalimba z 9 płytkami.
Kolejny aspekt to rozstaw klawiszy. Osoby mające większe palce, mogą zdecydować się na szersze odstępy między blaszkami, a także szersze języczki. Dzięki temu łatwo można trafić w pożądany klawisz. Będzie to także dobry wybór dla osób, które chcą grać melodie w szybszym tempie.
Ostatnią kwestią jest tonacja. Producenci najczęściej decydują się na produkcję kalimb C, B i G. Na początek najlepszym wyborem będzie ta pierwsza, w neutralnej tonacji, w której spisywane są znane melodie, dostępne w tabulaturach udostępnianych w internecie. Jeżeli chodzi o rozmiar, to łatwiej jest grać na kalimbie o większych gabarytach.
Przykładowe kalimby dla początkujących i zaawansowanych
Za brzmieniem instrumentu stoi jakość wykonania. Dlatego, żeby daleko nie szukać, warto wybrać sprawdzone miejsce, na przykład dobry sklep muzyczny, gdzie znajdują się wyselekcjonowane kalimby. Dzięki temu w prosty sposób można zamówić instrument o wysokiej jakości, dopasowany do potrzeb i umiejętności użytkownika. Takie produkty znajdują się na naszej stronie. Przypatrzmy się wybranym propozycjom.
Kalimba ArsNova Black Mahogany Wood
Dobra kalimba z 10 tonami to produkt od sprawdzonego producenta instrumentów perkusyjnych ArsNova. Model Black Mahogany Wood ma klasyczny kształt, blaszki wykonano z chromowanej stali, a korpus zrobiono z drzewa mahoniowego. Ma średni rozmiar, co pozwala wygodnie trzymać instrument w jednej ręce lub stabilnie położyć na biurku i uczyć się gry w wolniejszym tempie.
Kalimba Ever Play EK-17NF
Szukając wersji z większą liczbą dźwięków, można zdecydować się na 17-tonową kalimbę od Ever Play. Model EK-17NF został wykonany z mahoniu, a w zestawie znajduje się również młoteczek, pokrowiec i naklejki do oznaczania poszczególnych dźwięków. Znajdziemy w nim również książeczkę instruktażową, która pomoże w nauce gry.
Kieszonkowa kalimba – jaką wybrać?
Jeżeli chcesz mieć kalimbę zawsze blisko siebie, dobrym pomysłem będzie zamówienie wersji kieszonkowej – o małym rozmiarze. Takim produktem jest Magadi K7A2. Pomimo niedużych rozmiarów zapewnia bogaty zakres brzmienia. Ma 7 tonów, a w pakiecie otrzymuje się klucze ze stali nierdzewnej. Korpus wykonano z północnoamerykańskiego czerwonego drewna wiśniowego, co podkreśla unikalne brzmienie kalimby.
Jaka kalimba dla początkujących będzie najlepsza?
Na pewno wiele osób zastanawia się, jaka kalimba dla początkujących będzie najlepsza. Kluczowym aspektem będzie rozmiar, odstęp blaszek oraz ich liczba. Początkujący będzie z pewnością lepiej sobie radził z modelem o szerokiej podstawie, większych blaszkach, dużych odstępach pomiędzy nimi i większych gabarytach, jakie będzie miała kalimba. Jaką wybrać ilość blaszek? Optymalnym rozwiązaniem będzie ilość od 10 do 17.