Klawiatura MIDI – jaką wybrać na początek?

Posiadasz domowe studio muzyczne? A może produkujesz swoją muzykę na komputerze? Nie ważne, w jakim miejscu jesteś teraz, przyjdzie czas, w który będziesz musiał wybrać swoją pierwszą klawiaturę MIDI. Jaka klawiatura midi na początek będzie najlepsza? Na co musisz zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z tego krótkiego poradnika.

Klawiatura midi - jaką wybrać na początek?

Klawiatura MIDI – co to jest? Jak działa?

Klawiatura MIDI to tak naprawdę nie instrument muzyczny. Posiada ona sterowniki. Wysyłają one informacje o dynamice, wysokości tonu czy też wszelkich innych parametrach dźwiękowych. Dzięki klawiaturze MIDI możesz „zagrać” na jakimkolwiek instrumencie. Sama klawiatura nie wydaje dźwięków. 

Do używania takiej klawiatury będziesz potrzebował osobnego modułu dźwiękowego oraz zestawu głośników lub komputera. W drugim przypadku (komputer) będziesz musiał wykupić także specjalne oprogramowanie, które zapewni odpowiednią jakość dźwięki. Klawiaturę MIDI z komputerem możesz wykorzystywać w domu, ale w przypadku koncertów na żywo – lepiej wybrać pierwszą opcję z modułem dźwiękowym i głośnikami. 

Klawiatura MIDI na początek- na co zwrócić uwagę?

Klawiatura stresująca MIDI może być wykorzystywana na dwa sposoby:

  • jako instrument muzyczny,
  • jako narzędzie do obsługi programów DAW. 

Przed wyborem pierwszej klawiatury MIDI musisz określić, do czego będzie Ci potrzebna

Wybierając klawiaturę MIDI zwróć uwagę na jej jakość. Nie oznacza to, że musisz brać pod uwagę tylko drogi sprzęt. Możesz znaleźć świetne klawiatury MIDI do 500 zł (chociażby model Novation Launchkey Mini MK3). Sprawdź, czy klawisze, pady i pokrętła spełniają swoje funkcje. Warto wiedzieć, że są dwa rodzaje klawiatur: dynamiczne i młoteczkowe. Te drugie charakteryzują się wolniejszą reakcją i sprawdzają się dobrze jako symulatory pianina. Klawiatury dynamiczne są mniejsze i mają szybszą reakcję, dlatego też sprawdzą się w wielu sytuacjach. 

Akai MPK Mini MK3

Ważne aspekty to także dodatkowe funkcje oraz mobilność klawiatury MIDI. Jeśli chcesz się z nią przemieszczać, postaw na mniej rozbudowany system. W przypadku, gdy chcesz korzystać z niej w domu – możesz pozwolić sobie na model stacjonarny, który jest większy. Świetnie sprawdzają się takie modele, jak: Akai MPK Mini MK3 (przeczytaj naszą recenzję tych niepozornych kontrolerów) czy też Arturia Keystep Pro.  Jeśli nie wiesz, jaką klawiaturę wybrać, porównaj różne modele i wybierz ten, który spełni Twoje oczekiwania. 

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *