Produkcja muzyki – 5 podpowiedzi od Kaspera Bjørke

„Muzyka powinna być USŁYSZANA, a nie ukryta w jakimś folderze na komputerze.” 

Kasper Bjørke

Kasper Bjørke jest duńskim producentem, dobrze zakorzenionym w swojej branży. Postanowił podzielić się z czytelnikami paroma inspirującymi przemyśleniami, których nauczył się o produkcji muzyki.

Ostatni miesiąc to druga rocznica pełnego powrotu do zdrowia po usłyszeniu diagnozy zachorowania na raka w 2011 roku. Podkreśleniem tego wydarzenia jest nowy, koncepcyjny, ambientowy album, który jest osobistą opowieścią o tym co go spotkało i przez co przechodził w tamtym okresie.

Kaspera Bjørke

1. Współpraca

Na pewno warto pracować w pojedynkę, do pewnego momentu jest to układ idealny. Czasami jednak potrzebna jest kooperacja z innymi artystami i muzykami. Każda napotkana osoba przynosi dodatkowe inspiracje, ale także pobudza do jeszcze bardziej kreatywnej pracy nad swoją muzyką. Zawsze jest to szansa do dzielenia się pomysłami, przez co produkcja muzyki staje się jeszcze bardziej fascynująca.

2. Poznaj dobrze swoje studio

Kasper wciąż pracuje w Logic 9 i przy wykorzystaniu starego iMaca. Studio jego jest dość małe, z prostym setupem z paroma analogowymi syntezatorami Doepfer, Korg i Roland. Programuje wszystkie bity oraz większość brzmień syntezatorowych w MIDI. Najlepiej pracuje mu się ze sprzętem który dobrze zna i tylko jego używa.

Przywołać można do tego postać Four Tet, który podczas tworzenia i produkcji swojego najnowszego albumu wykorzystywał w zasadzie kontroler MIDI, laptopa i dwa małe głośniki. Wszystko to daje nam do myślenia tyle, że nieważne ile sprzętu mamy, ale ważne jest to co potrafimy z tym sprzętem zrobić, czy wykorzystujemy jego potencjał.

3. Upraszczanie

Nie każdy detal musi być idealny, przez co nabierze więcej indywidualności i charakteru. Jeśli odczuwasz potrzebę nadmiernej ingerencji, daj czas swojemu utworowi i wróć do niego dzień później, staraj się unikać zbędnych prób poprawy swoich kawałków.

4. Przesłuchaj na różnych systemach audio przed i w trakcie masteringu

Biorąc pod uwagę jak wiele różnych sprzętów może zostać wykorzystanych do odsłuchu Twojej muzyki, warto przesłuchać swoich kawałków poza swoim własnym studio – np. w słuchawkach na iPhonie, na macu, czy na jakimś lepszym systemie głośnikowym np. w mieszkaniu.

5. Dziel się swoją muzyką

Warto w trakcie produkcji podesłać utwory swoim zaufanym znajomym, żeby otrzymać konstruktywną informację zwrotną. Nie trzymaj za długo muzyki tylko i wyłącznie dla siebie, podziel się z innymi! To jedyna droga do dalszego rozwoju i tworzenia coraz lepszej muzyki!

Artykuł powstał przy wykorzystaniu wywiadu z Kasperem Bjørke. Został rozbudowany o przemyślenia autora i jego własny przekład z języka angielskiego.

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *