Przegląd fortepianów cyfrowych

Wiele pianistów, czy nawet klawiszowców, grających głównie dla przyjemności jak ja, marzy o posiadaniu fortepianu. Życie w ciągłym pośpiechu, chęć pozostania w centrum, warunki mieszkaniowe oraz wiele innych czynników sprawia, że coraz rzadziej sięgamy po instrument akustyczny. Nawet jeśli już wybieramy ten cięższy i bardziej kapryśny instrument akustyczny, to zdecydowanie częściej pada na pianino. Dlaczego? Wnoszenie fortepianu na 3 piętro bez windy to nie lada wyzwanie 🙂 Z pomocą w rozwiązaniu problemu przyszli inżynierowie, którzy opracowali pianina cyfrowe, a niedługo później zabrali się także za fortepian cyfrowy.

Przegląd fortepianów cyfrowych

Zalety fortepianu cyfrowego

1. Waga

Fortepian akustyczny w najczęściej spotykanej w prywatnych domostwach wersji ma 150 cm. Taka “sto pięćdziesiątka” ma z reguły około 300 kg lub więcej. Zaletą fortepianu cyfrowego jest jego lżejsza konstrukcja! Proste fortepiany to około 100-120 kg, te z większym skrzydłem (około 150 cm) to waga rzędu 180-200 kg. Jeśli instrument stoi w miejscu, nie ma to większego znaczenia natomiast jeśli jesteśmy placówką, gdzie fortepian wędruje z sali do sali koncertowej czy na scenę, każdy kilogram ma znaczenie.

2. Brak konieczności strojenia

Strojenie nie dla wszystkich użytkowników jest problemem. Jednak utrzymanie idealnego dźwięku wymaga częstego strojenia. Niektórzy stroją fortepian 2 razy w roku, inni robią to częściej. My uważamy, że raz na rok to absolutne minimum. Jest to oczywiście uzależnione od wielu czynników i jest to sprawa bardzo indywidualna. Problem znika przy wyborze instrumentu cyfrowego – takiego fortepianu nie musimy stroić. Nie musimy się także martwić o utrzymywanie stałej temperatury czy wilgotności. Możemy spokojnie otwierać okno, przestawiać fortepian po salonie w zależności od aktualnego wystroju bez żadnych zahamowań 🙂

3. Moduł z wieloma brzmieniami

Jeśli nie jesteś typowym klasykiem, grającym dzieła Chopina, możesz znaleźć dużo przyjemności w wielu innych niż pianino barwach. Silnik brzmieniowy fortepianu cyfrowego często zawiera dodatki takie jak: klawesyn, elektryczne pianina, barwy smyczkowe, a często dużo, dużo więcej.

4. Stylowy odtwarzacz MP3

Długo zastanawiałem się czy o tym napisać, jednak doświadczeniem moich klientów, chyba warto o tym wspomnieć. Otóż ustawiając dobrej jakości fortepian cyfrowy w salonie, mamy do dyspozycji zestaw głośników o fantastycznej mocy, który może stanowić źródło dźwięku dla ulubionej nutki jazzu czy klasyki do obiadu.

5. Łączność z komputerem czy tabletem oraz miejsce na pendrive

Mając do dyspozycji USB i bluetooth, możemy tworzyć muzykę używając komputera, a jeśli chcemy ponagrywać dla przyjemności nasze postępy, przyda nam się port USB Device, umożliwiający nagrywanie Audio bezpośrednio z urządzenia.

Dostępne na runku fortepiany cyfrowe

Nim podzielę się istotnymi cechami fortepianu Roland GP-609, który uważam, za najlepszy z dostępnych, szybko przedstawię jego konkurencję:

Kawai NV10

Kawai NV10 - Novus fortepian hybrydowy
Kawai NV10 – Novus fortepian hybrydowy 

Trzeba oddać, grywalność tego modelu jest na wysokim poziomie. Jest to jednak bardziej wielkie pianino cyfrowe niż fortepian. Brak mu klasycznego kształtu fortepianu, skazując go raczej na zdobienie nowoczesnych salonów.

Viscount Classico Grand

Viscount Classico Grand WH fortepian cyfrowy
Viscount Classico Grand WH fortepian cyfrowy

To włoska robota, a co za tym idzie nie może być źle. System nagłośnieniowy oraz moduł brzmieniowy radzą sobie, ale nadal pozostaje to alternatywa dla mniej wymagających użytkowników. Osoba często grająca na instrumentach klasycznych może mieć problem z przyzwyczajeniem się do dość lekkiej klawiatury. Poza tym, instrument jest wykonany bardzo dobrze.

Yamaha CLP-765GP

Yamaha CLP-765GP fortepian cyfrowy
Yamaha CLP-765GP fortepian cyfrowy

Fortepian Yamaha, zwłaszcza w serii CLP to bardzo dobry wybór. Klawiatury w tych modelach są twarde i wymagające, a brzmienia to znany i lubiany CFX czy bardziej słodki Bosendorfer. Ogromne brawa dla Yamaha za zbliżoną do akustyka mechanikę, lecz minus za nagłośnienie, które mogłoby być bardziej odpowiednie. Przy jasnych brzmieniach i dużej głośności, dźwięk jest nieprzyjemnie spiczasty.

Roland GP-609 – najładniejszy fortepian cyfrowy na rynku

Roland GP609 PW fortepian cyfrowy

Pora na finał przeglądu fortepianów, czyli GP-609 marki Roland. To zdecydowanie najładniejszy fortepian cyfrowy, jaki miałem okazję zobaczyć na żywo. To także najprzyjemniejszy w brzmieniu instrument cyfrowy oraz najlepsza mechanika klawiatury, jaką miałem pod palcami.

Mimo dużej ceny, sięgającej nieco ponad 40 tysięcy polskich złotych, cieszy się on dużym powodzeniem. Dlaczego?

  • Roland udziela 10 lat gwarancji z serwisem u klienta na ten model.
  • Hybrydowa klawiatura pozwala wydobyć z tego instrumentu głębię, wcześniej zarezerwowaną tylko dla instrumentów akustycznych.
  • Moduł brzmieniowy to arcydzieło z odwzorowaniem wszystkich, nawet najdrobniejszych szczegółów brzmienia akustyka, takich jak odgłos strun, alikwoty itp.
  • Nagłośnienie potrafiące bez pomocy zewnętrznych głośników wypełnić dźwiękiem małą salę koncertową.
Roland GP609 PE fortepian cyfrowy
Roland GP609 PE fortepian cyfrowy

Model ten posiada całą najnowszą technologię komunikacji, taką jak bluetooth audio, bluetooth midi. Posiada łącze USB do komputera oraz USB Device dla pamięci masowej. Do dyspozycji użytkownika jest ponad 300 brzmień, możliwość użycia “wirtualnego technika” w celu dopasowania brzmienia pod nasze gusta. Gp-609 posiada jeden głośnik 20W, dwa głośniki 12W oraz 2 głośniki 11W co razem daje nieprawdopodobną moc. Instrument mierzy ok 145 cm szerokości, od 100 do 157 cm wysokości (klapa otwarta i zamknięta) oraz jest głęboki na ok 150 cm. Właśnie ten ostatni wymiar sprawia, że prezentuje się jak żaden inny fortepian cyfrowy w tej klasie. Konstrukcja wyposażona jest w koła jak fortepiany akustyczne, co ułatwia jego transport, dlatego poza miłośnikami gry w domu często kupowany jest przez domy kultury, teatry i inne organizacje muzyczne.

Fortepian w kolorze białym i czarnym dostępny jest w sklepmuzyczny.pl Instrument GP-609 można także wypożyczyć. W tym celu prosimy o kontakt z doradcą z działu klawiszowego Music Store Poznań.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *