Top 4 Najlepszych Kontrolerów Midi do 500 zł – Zestawienie na 2021

Dobry kontroler do plecaka i do studia w niskiej cenie? Czy to możliwe? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się dostępnym modelom oraz założyć jakiś budżet. Chcąc pokazać szeroki wachlarz możliwości załóżmy, że chcemy wydać nie więcej niż 500 zł.

Na co zwrócić uwagę?

Na rynku mamy wiele różnych rozwiązań. Niestety na polskim rynku coraz częściej pojawiają się także tanie produkcje mniej znanych marek. Nie zawsze musi to oznaczać zły produkt. Sugerujemy jednak sięganie po sprawdzone produkty dobrych, ugruntowanych marek. Dlaczego? Istotne jest nie tylko wykonanie i komfort użytkowania, ale także rzeczy, o których często zapominamy przy zakupie jak instrukcja, gwarancja i obecność serwisu w Polsce.

Top 4 Kontrolerów Midi do 500 zł 

Spośród wielu kontrolerów dostępnych na rynku muzycznym kilka zasługuje na szczególną uwagę. Proponowane produkty mieszczą się w założonym budżecie, zawierają pady do łatwego wprowadzania beatów perkusyjnych, podstawowe potencjometry lub suwaki, przyciski funkcyjne oraz grywalną klawiaturę.

Rozwiązaniem, które najmniej uderza w naszą kieszeń to stosunkowo nowa marka MIDIPLUS z modelem Minicontrol (ok. 200 zł). W małej i lekkiej obudowie zamknięto tam 8 padów, 32 klawisze, 4 potencjometry oraz podstawowe przyciski funkcyjne. Co ciekawe, klawiatura posiada własny Chord Mode oraz wbudowany arpeggiator – co staje się sensowne przy kontrolowaniu zewnętrznych syntezatorów. To, za co płacimy to jednak kontroler bez softu w zestawie i z dość słabą, mało grywalną klawiaturą więc jeśli chcesz nagrać jakąś dynamiczną linię synth lub pianino czy elektryczne pianino, może być z tym ciężko. Jego cena to około 200 pln. 

Zobacz Midiplus Minicontrol na sklepmuzyczny.pl

Akai MPK mini MK3 (ok. 400 zł) to nowa propozycja i następca jednego z najlepiej sprzedających się kontrolerów – Akai MPK mini MK2! Poprzednik miał swoje wady – mało grywalną klawiaturę oraz potencjometry zamiast coraz bardziej popularnych encoderów – nieposiadających końca obrotu. Model MK3 posiada już o wiele lepiej działającą klawiaturę, potencjometry zastąpiono encoderami oraz do zestawu dołączono interesujący soft co sprawiło, że jest to świetna propozycja w niewielkiej cenie. Minusem tego rozwiązania jest na pewno jego wykonanie – plastikowa, lekka obudowa sprawia wrażenie niskiej trwałości. Ten kontroler posiada także coś, co dla jednych jest zaletą a dla innych wadą – joystick. W naszej opinii jest on na pewno świetnym rozwiązaniem do wykonań na żywo, jednak do produkcji muzyki z pewnością łatwiej wykorzystać koła lub wstęgi pitch i modulation. Można go dostać za około 400 pln.

Zobacz Akai MPK mini MK3 na sklepmuzyczny.pl

Novation Launchkey Mini MK3 (ok 500 zł) to propozycja brytyjskiej firmy, która od lat zaskakuje coraz lepszymi produktami z kategorii klawiatur sterujących oraz synth. Novation zamiast standardowego usb-b, wykorzystuje coraz bardziej popularne usb-c, a sam kontroler imponuje świetnym wykonaniem mimo małej wagi. Wrażenie robi 16 padów czułych na siłę nacisku, dobra i grywalna 25-klawiszowa klawiatura oraz dodatkowe funkcje – świetny arpeggiator oraz funkcja chords. Warto także zwrócić uwagę na to, że ta mała klawiaturka posiada midi out, co czyni go świetnym produktem dla każdego posiadacza syntezatorów bez klawiatury! Cena tego kontrolera to 469 pln.

Zobacz Novation Launchkey Mini MK3

Arturia Minilab MK2 (ok 439 zł) to z kolei produkt francuskiej firmy, która nie przestaje szokować rynku muzycznego genialnymi syntezatorami programowymi oraz nowatorskimi rozwiązaniami hardware. Na sukces omawianego produktu składa się nie tylko świetny soft, ale także rewelacyjne, ponadprzeciętne wykonanie. Jakość to to, co pierwsze rzuca się w oczy, gdy dotkniemy kontrolera. Jest zdecydowanie cięższy od konkurentów, w dodatku część obudowy wykonana jest z metalu co przekłada się na trwałość konstrukcji. Kolejna niebywała rzecz to klawiatura – znacząco wyprzedza wszystkie klawiatury mini w budżecie do 500 pln. Z naszych testów wynika, że mechanizm ten najlepiej reaguje na dynamikę co sprawia, że na kontrolerze tym można po prostu grać. Z Elektrycznego pianina, pianina czy syntezatora jesteśmy w stanie wydobyć piękną dynamikę, która znacząco poprawi jakość Twojej produkcji. Klawiatura, podobnie jak Novation Launchkey, posiada wstęgi (paski) pitch i modulacji – bardzo dokładne i wygodne w obsłudze. Klawiatura posiada również bardzo czułe pady i encodery – z czego dwa pierwsze są klikalne, co zapewnia wygodne przełączanie się pomiędzy ableton i dołączonymi syntezatorami programowymi. Pady ułożone są w jednym rzędzie co może ułatwić pracę początkującym producentom. Na uwagę zasługuje także świetny soft – analog lab lite, gdzie już na początek otrzymujemy mnóstwo inspirujących brzmień. Koszt kontrolera to 439 pln.

Zobacz Arturia Minilab MK2 w sklepmuzyczny.pl

Podsumowanie

Jeśli szukasz kontrolera na początek lub chcesz poprawić swoje workflow w domowym studiu, naszym numerem 1 jest Arturia Minilab. Początkujący użytkownik dostaje wszystko czego potrzebuje na start – soft i wyjątkowo dobrze wykonany kontroler. Zaawansowany użytkownik zwróci uwagę na świetną integrację z Ableton i ponadprzeciętną klawiaturę. Do tego Minilab nie nadwyręża mocno budżetu, a solidne wykonanie sprawia, że możesz go włożyć do plecaka i tworzyć wszędzie tam, gdzie poczujesz wenę.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chciałbyś porównać modele o których nie wspomnieliśmy w artykule – eksperci z Music Store są do Twojej dyspozycji.

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *