Hardware perkusyjny Yamaha – dla profesjonalistów

Wybór hardware’u nigdy nie jest zadaniem prostym. Tak jak w przypadku instrumentu, uzależniony on jest od potrzeb oraz budżetu grającego. Kompletując osprzęt perkusyjny musimy także zwrócić uwagę na wiele czynników – jakość wykonania, stabilność, kompatybilność z akcesoriami, a nawet walory estetyczne.

Hardware perkusyjny Yamaha

Na rynku dostępne są setki produktów mniej i bardziej znanych marek. Począwszy od propozycji dla początkujących, takich jak niższe serie od Mapexa czy Tamy, poprzez nieco lepszy jakościowo hardware marki Meinl, na produktach Yamahy kończąc. I to właśnie o tych ostatnich chciałbym Wam dziś opowiedzieć, zresztą nie bez powodu. Hardware od japońskiego producenta Yamaha bowiem, to naprawdę atrakcyjna propozycja dla każdego zaawansowanego perkusisty.

Co jest wyjątkowego w hardware Yamaha?

Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Zacznijmy od tego, że niezależnie od tego z jaką serią mamy do czynienia, każdy z produktów powstaje przy zachowaniu bardzo surowych standardów. I choć Yamaha oferuje naprawdę szeroki wybór. Od najmniejszych elementów, poprzez pojedyncze statywy, aż do całych zestawów. To każdy z nich wykonywany jest zgodnie ze starannie opracowanym w Japonii procesem produkcyjnym.

Kolejnym elementem odróżniającym hardware Yamaha od pozostałych jest bez wątpienia stosunek ceny do jakości. Niestety, w przypadku osprzętu perkusyjnego wciąż mamy do czynienia z pewnym brakiem równowagi na rynku. Wspomniane na początku marki oferują często produkty w bardzo przystępnej cenie, lecz nie odznaczające się szczególnie wysoką jakością. Z drugiej strony bardziej renomowani producenci dostarczają sprzęt znacznie lepszy, lecz zawsze idzie to w parze z wysoką ceną. Yamaha natomiast zgrabnie łączy atrakcyjną cenę i rewelacyjne wykonanie, oferuje dzięki temu hardware, który trafi zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Jednocześnie, jak każdy z producentów, posiada także w swojej ofercie propozycje dla szczególnie wymagających.

Hardware perkusyjny Yamaha

Jak bowiem inaczej określić zestaw Yamaha HW880 za ponad 3 tysiące lub niewiele tańszą stopę Yamaha DFP9C? To tylko kolejny dowód na to, że Yamaha z powodzeniem spełnia oczekiwania każdego klienta. Na końcu warto wspomnieć też o designie oraz komforcie użytkowania. Nierzadko surowy i nowoczesny projekt statywów czy pedałów idzie w parze z dużą funkcjonalnością i łatwością montażu – cechami, które są wyjątkowo istotne dla każdego perkusisty.

W tym miejscu chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kilka pojedynczych produktów Yamahy, które zrobiły na mnie największe wrażenie i to wcale nie za sprawą wysokiej ceny – wręcz przeciwnie. To naprawdę ciekawe propozycje dla każdego, kto pragnie niedużym kosztem poszerzyć swój setup o kilka solidnie wykonanych elementów.

Yamaha SS662

To klasyczny w swojej konstrukcji statyw pod werbel o średnicy 12 cali. Choć na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, to należy koniecznie wspomnieć o bezstopniowej regulacji nachylenia koszyka. To element, który nie zawsze pojawia się w produktach z tego przedziału cenowego, a który jest szalenie istotny podczas dostosowywania położenia werbla do własnych potrzeb.

Yamaha HS650A

Hi-hat wyposażony w naprawdę solidne nogi, niezawodną maszynkę oraz specjalny system kolców zapobiegających przesuwaniu się konstrukcji podczas intensywniejszej gry. Statyw pozwala na maksymalne wysunięcie go na wysokość aż 90 cm, co zapewnia komfortową pracę w każdych warunkach – niezależnie od konfiguracji zestawu czy wzrostu grającego.
Kolejną propozycją wartą wzięcia na tapet są ramiona CH750 oraz CH755 różniące się od siebie długością. Kompatybilne w pełni z serią statywów CS oraz odznaczające się świetną jakością wykonania. Chyba najważniejszą (zaraz po płynnej regulacji) cechą tych dwóch modeli jest ich wyjątkowo niska waga. Przyznam szczerze, że połączenie tak lekkiej konstrukcji z wysoką stabilnością to prawdziwa rzadkość, zwłaszcza w tym przedziale cenowym.

Niepozornym, lecz niezwykle przydatnym kawałkiem metalu okaże się także tom-holder Yamaha TH904A dający możliwość montażu, aż trzech tomów jednocześnie. Co więcej, daje się on bez większych trudności zamontować na bębnie basowym, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i ułatwia montaż. Podobnie jak większość hardware’u od Yamahy odznacza się stosunkowo niską wagą.

Na temat osprzętu japońskiego producenta napisać by można co najmniej rozprawę naukową. Nie mówimy bowiem jedynie o pojedynczych elementach, ale także całych zestawach takich jak wymieniony wcześniej HW880 czy też HW780. Yamaha oferuje naprawdę szeroki wybór stóp perkusyjnych – od dość podstawowej FP7210A po naprawdę zawodowe z serii FP9. Jest zatem z czego wybierać. Do tego cały wybór stołków, bijaków i maszynek, które pozwalają w prosty sposób spersonalizować każdy zestaw.

Podsumowanie

Hardware Yamaha to naprawdę doskonała propozycja dla perkusistów na każdym poziomie zaawansowania. Początkujący i pół-amatorzy zachwyceni będą niezwykle korzystnym stosunkiem ceny do jakości, a profesjonaliści bezprecedensową jakością wykonania oraz niezawodnością, której bardzo często próżno szukać u innych producentów.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *