Jaki jest najlepszy sposób na mastering dźwięku dla YouTube? Czy powinno się nagrywać jak najgłośniej? Czy jakość dźwięku źródłowego ma znaczenie, skoro YouTube i tak go przekoduje? Jak poprawić dźwięk na YouTube? Ponieważ każdego dnia powstaje coraz więcej treści na YouTube, coraz częściej zadajemy sobie te pytania. Przyjrzyjmy się kilku najlepszym praktykom, które możesz zastosować. Dzięki nim dźwięk w twoich filmach na YouTube będzie brzmiał tak dobrze, jak to tylko możliwe.
Zacznij od (i eksportuj) wysokiej jakości dźwięku
W wytycznych YouTube dotyczących formatowania filmów wideo, zaleca się użytkownikom: przesyłanie filmów, które są jak najbardziej zbliżone do oryginalnego formatu źródłowego wysokiej jakości, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że Twoje filmy będą odtwarzane w wyższej jakości. Ta sama koncepcja odnosi się też do dźwięku, którego używasz w swoim filmie. Używanie wysokiej jakości dźwięku PCM, takiego jak formaty plików (.wav) i (.aif), będzie lepsze niż korzystanie z skompresowanych formatów audio (np. MP3). Zaczynając od najwyższej jakości dźwięku, uzyskasz najlepsze rezultaty podczas ostatecznego kodowania i eksportowania końcowego filmu. Także podczas nieuniknionego ponownego kodowania filmu przez YouTube w celu przesyłania strumieniowego.
Gdy nadejdzie czas eksportowania filmu, upewnij się, że sprawdziłeś ustawienia audio, aby mieć pewność, że eksportujesz dźwięk wysokiej jakości. YouTube zaleca eksportowanie wideo w formacie MPEG-2 zgodnym z DVD lub w formacie MPEG-4 przy użyciu kodeka wideo H.264. W przypadku formatu MPEG-2 YouTube zaleca ustawienie kodeka audio MPEG Layer II lub Dolby AC-3 z przepływnością 128 kb/s. W przypadku MPEG-4 YouTube zaleca wybór kodeka audio AAC z przepływnością 128 kb/s lub wyższą.
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas eksportu, jest wybranie najwyższej możliwej przepływności audio. O ile nie musisz ograniczać rozmiaru pliku z jakiegoś powodu. Wszystko poniżej 128 kbps może znacznie obniżyć jakość dźwięku, nawet jeśli użyłeś wysokiej jakości plików audio podczas edycji wideo.
Zostaw trochę miejsca!
Kiedy YouTube ponownie zakoduje Twój film w celu przesyłania strumieniowego, proces ten może spowodować, że szczytowe wartości dźwięku mogą być wyższe niż poziomy szczytowe wyświetlane przez Twoje mierniki. Zaleca się pozostawienie 1dB-2dB headroomu na głównym suwaku. W ten sposób nie tylko upewnisz się, że eksportowany dźwięk nie będzie zniekształcał, ale także zapobiegniesz zniekształceniom dźwięku podczas odtwarzania.
Wskazówki dotyczące miksowania dźwięku na potrzeby wideo
Niezależnie od tego, czy tworzysz klipy muzyczne, recenzje produktów, wywiady czy jakikolwiek inny rodzaj treści dla YouTube. Chcesz mieć pewność, że Twój dźwięk będzie brzmiał jak najlepiej, niezależnie od systemu odtwarzania, na którym jest on odtwarzany. Część Twoich widzów będzie słuchać Twojego dźwięku na urządzeniu mobilnym, inni na głośnikach stacjonarnych, jeszcze inni na słuchawkach itd. Najlepiej nie próbować dostosowywać miksu audio do określonego systemu odtwarzania.
Pomocną techniką, z której możesz skorzystać, aby upewnić się, że ogólny miks audio jest dobrze zbalansowany. Jest słuchanie go przy bardzo niskim poziomie głośności i sprawdzenie, czy nadal słychać najważniejsze elementy audio. W przypadku miksowania muzyki oznacza to upewnienie się, że nawet przy bardzo niskim poziomie głośności nadal słychać zrównoważony wokal, instrumenty wiodące jak i sekcję rytmiczną. Ta sama koncepcja odnosi się do wideo. Zdecyduj, które elementy są kluczowe dla miksu audio (dialogi, narracja, muzyka, efekty dźwiękowe). Upewnij się, że są one dobrze zbalansowane przy niskiej głośności. Zachowają równowagę przy wyższych głośnościach, a to pomaga zapewnić utrzymanie równowagi niezależnie od preferowanej przez słuchaczy głośności.
Podsumowanie
- Zostaw 1dB-2dB zapasu na głównym suwaku
- Eksportuj z wysoką szybkością transmisji audio, minimum 128 kb/s
- Używaj wysokiej jakości plików audio WAV lub AIFF w swojej sesji edycyjnej; unikaj MP3 i innych skompresowanych formatów.
- Odsłuchuj swój miks audio na bardzo niskim poziomie głośności, aby być pewnym, że wszystkie ważne elementy są zbalansowane
Potrzebujesz odpowiedniego mikrofonu do rejestracji dźwięku swoich internetowych poczynań? Sprawdź najlepsze mikrofony dla youtubera, streamera i vlogera oraz top 5 mikrofonów USB z wbudowanym interfejsem.