Yamaha to nazwa, która jak żadna inna wyryła się w świadomości muzyków na całym świecie. Zarówno amatorów, jak i prawdziwych profesjonalistów. Ta japońska marka od lat nie ma sobie równych jeśli chodzi o tworzenie instrumentów łączących w sobie rewelacyjną jakość, doskonałe brzmienie oraz nowe technologie. Posiada w swoim dorobku dziesiątki produktów, które niejednokrotnie okazywały się przełomowe. Rewolucjonizowały rynek, prezentowały zupełnie nowe podejście i pionierski wręcz sposób myślenia. To dzięki japońskim inżynierom na przestrzeni lat w ręce użytkowników trafiły instrumenty, które stały się inspiracją dla innych producentów. Wyznaczały przy tym trendy, a w rezultacie uwiecznione zostały na tysiącach nagrań.
Najbardziej kultowe produkty od Yamahy
Oto kilka najbardziej kultowych produktów od Yamahy, które nierzadko stanowią dziś prawdziwe białe kruki.
Yamaha CS80
CS80 to jeden z pierwszych polifonicznych analogowych syntezatorów, który pod koniec lat 70-tych zyskał ogromną popularność. Oferował rozwiązania, takie jak after-touch czy kontroler wstęgowy, które w tamtych czasach były niezwykle innowacyjne. O klasie brzemienia CS80 niech świadczy fakt, że przez lata model ten stanowił kluczowy element instrumentarium samego Vangelisa.
Yamaha DX7
DX7 natomiast to pierwszy syntezator cyfrowy, który odniósł tak ogromny sukces komercyjny. Do dziś Yamaha sprzedała bowiem ponad 200 tys. sztuk tego modelu. Instrument wykorzystywany był przez setki rozpoznawalnych artystów, w tym A-ha, Kenny’ego Logginsa, Whitney Huston czy Phila Collinsa. Brian Eno z kolei korzystał z DX7 podczas realizowania nagrań dla U2 czy Coldplay. Brzmienie “E PIANO 1” usłyszeć możemy w setkach, jeśli nie tysiącach ballad z lat 80-tych i 90-tych i bardzo chętnie wykorzystywane jest do dziś.
Yamaha CFX
Pozostańmy przy instrumentach klawiszowych, lecz z nieco innej bajki. Yamaha CFX to najbardziej rozpoznawalny i najpopularniejszy wśród klasycznych pianistów fortepian akustyczny od Japończyków. To model, który od 50 lat ewoluuje. Poddawany jest kolejnym rewizjom, które rozpatrywane są jednak w kategorii zmian, a nie ulepszeń. Yamaha nieustannie poszukuje bowiem sposobu na zatarcie granicy pomiędzy muzykiem, a instrumentem, co pozwolić ma na osiągnięcie niespotykanego poziomu ekspresji. Modele CFX budowane są przez najlepszych rzemieślników w Concert Piano Workshop z zachowaniem bardzo surowych standardów. Oparty na świerkowych płytach fortepian skonstruowany w duchu idei Unibody oferuje brzmienie godne międzynarodowych konkursów i występów największych mistrzów klawiatury.
Seria AvantGrand
A skoro o fortepianach mowa, nie sposób nie wspomnieć o względnie młodej lecz już niesłychanie popularnej linii AvantGrand. To pianina, które jak żadne inne łączą w sobie zalety instrumentu cyfrowego z bogatym brzmieniem oraz możliwościami artykulacyjnymi obecnymi do tej pory wyłącznie w instrumentach akustycznych. Pianina AvantGrand wyposażone zostały w unikatowe, stosowane wyłącznie w tej serii mechanizmy klawiatury oraz pedalnicy oddające w praktyce 1:1 wrażenia z gry na akustyku. To hybrydowe, nowoczesne konstrukcje o niemal nieograniczonym potencjale.
Yamaha Motif
To stacja robocza, która ponad 20 lat temu ugruntowała pozycję Yamahy jako jednego z wiodących producentów aranżerów. Synteza brzemienia, za którą odpowiadał silnik AWM2 w połączeniu z funkcjami takimi jak sampler, sekwencer czy wciąż pozostająca rzadkością w tamtych czasach 62-głosowa polifonia sprawiały, że był to instrument przełomowy. Klawisze z serii Motif były także nieustannie rozwijane. Zaowocowało to nie tylko powstaniem, aż 9 wariantów tego modelu. Przyczyniło się także do wypuszczenia na rynek serii Tyros oraz modelu Genos – stacji roboczych o legendarnym już dziś statusie.
Seria TransAcoustic
Instrumenty z tej serii to hybrydowe gitary oparte na rewolucyjnym systemie TransAcoustic. Rozwiązanie takie znajdziemy np. w modelu Yamaha Transacoustic LS-TA VT. W skrócie mamy tu do czynienia z układem opartym na dwóch elementach. Tradycyjnym przetworniku piezoelektrycznym oraz wibrującym czujniku zainstalowanym na wewnętrznej powierzchni tylnej płyty. Czujnik ten odbiera drgania wszystkich strun, a następnie przekazuje je do korpusu instrumentu. Sprawia to, że powietrze znajdujące się wewnątrz gitary zaczyna wibrować. Co z kolei pozwala na uzyskanie efektów chorus i reverb prosto z pudła rezonansowego. System TransAcoustic jest nie tylko przykładem geniuszu inżynieryjnego Yamahy, ale także niezwykle ciekawym kawałkiem technologii.
Yamaha GC70
Chciałbym też wspomnieć o prawdziwie unikatowym instrumencie, który jest bardzo rzadkim przedmiotem kolekcjonerskim. To customowa gitara klasyczna budowana dziś przez najlepszego lutnika marki, samego Akio Naniki. Wykonywana z litego brazylijskiego palisandru oferuje brzmienie, którego próżno szukać w jakimkolwiek innych modelach – śpiewne, bogate i pełne charakteru. To najwyższej klasy instrument, produkowany jedynie na specjalne zamówienie. Sprawia to, że cena używanych egzemplarzy sięga nawet 40 tys. złotych.
Seria BB
Początki gitar basowych z serii BB sięgają lat 70-tych. Legendarne już dziś modele 800, 1000 i 1200 oferowały niezwykle zgrabne połączenie przystępnej ceny oraz doskonałej jakości brzmienia. Zyskały sobie uznanie całej rzeszy basistów, w tym choćby Petera Hooka z Joy Division. Oparte na pojedynczym przetworniku split-coil, zaprojektowane na wzór precli od Fendera gitary stały się na tyle popularne, że ich brzmienie uwieczniono na tysiącach albumów muzycznych z całego świata. Do dziś pozostają one jednymi z najbardziej popularnych produktów od Yamahy. W sklepmuzyczny.pl z tej serii znajdziesz m.in Yamaha BB734A TMBL.
Yamaha SG2000
Na koniec chciałbym wspomnieć o bez wątpienia nietuzinkowej gitarze elektrycznej. SG2000 to nieprodukowany już model, który największą popularność zyskał dzięki Santanie. Opracował on z Yamahą instrument, który dopasowany miał być do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki tej współpracy narodziła się gitara, którą postanowiono wprowadzić do masowej produkcji. Jej brzmienie usłyszeć możemy chociażby w utworach Let The Children Play czy Europa, a dziś jej egzemplarze osiągają na rynku wtórnym zawrotne ceny.
Wszystkie te instrumenty, choć bardzo różne, niewątpliwie mają jedną wspólną cechę: są unikatowe w dosłownym tego słowa znaczeniu. W czasach, w których powstawały stanowiły wyraz geniuszu ich projektantów i nierzadko przecierały szlaki dla swojej konkurencji. I choć część modeli wycofana już została z produkcji, to spuścizna po nich jest wciąż żywa dzięki setkom albumów na których zostało uwiecznione ich brzmienie.