Multiefekt gitarowy, na każdą kieszeń – zestawienie, ranking 2024

O tym czym kierować się podczas wyboru multiefektu gitarowego wspominałem w jednym z wcześniejszych tekstów. Dziś natomiast przedstawię Wam najciekawsze moim zdaniem propozycje z każdego z przedziałów cenowych. Wybierz idealny dla siebie multiefekt gitarowy przeglądając poniższy ranking.

Multiefekt gitarowy - zestawienie, ranking

Zacznijmy zatem od efektu taniego i w miarę podstawowego, choć w mojej opinii stanowiącego jedną z ciekawszych pozycji zestawienia. Mówię tu o Zoom G1 Four, który bez wątpienia okaże się idealnym rozwiązaniem dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów.

Multiefekt gitarowy – ranking

Zoom G1 Four (cena ok. 499 zł)

Zoom G1 Four

Urządzenie oferuje ok. 70 wbudowanych efektów oraz umożliwia korzystanie z pięciu z nich jednocześnie. Do dyspozycji użytkownika oddaje 13 symulacji kolumn i wzmacniaczy, wbudowany looper, patterny perkusyjne i 50 miejsc na brzmienia użytkownika. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem Guitar Lab, pozwalającym na tworzenie i zarządzanie własnymi presetami z poziomu komputera.

Zoom B1X FOUR (cena ok. 495 zł)

Multiefekt gitarowy ranking - Zoom B1X FOUR

Zoom G1 występuje w wersji zwykłej lub z pedałem ekspresji (G1X Four). Na rynku dostępna jest także wersja tego efektu dla gitar basowych (Zoom B1 Four i B1X Four) oraz gitar i instrumentów akustycznych (Zoom A1 Four i A1X Four). Mimo niskiej ceny efekty Zoom oferują naprawdę solidne brzmienie oraz niespotykaną w tej półce cenowej ilość możliwości. Jeśli jednak poszukujesz czegoś więcej zwróć uwagę na dwa modele – NUX MG-20 i Mooer GE 200.

NUX MG-20 (cena ok. 999 zł)

NUX MG-20

MG-20 oferuje 60 wyjątkowo rozbudowanych efektów (od przesterów po egzotyczne efekty modulacyjne), 16 symulacji wzmacniaczy, 13 symulacji kolumn, czytelny kolorowy wyświetlacz, port na kartę SD, wejście AUX służące do odtwarzania podkładów i wiele, wiele więcej.

Mooer GE 200 (cena ok. 1 015 zł)

Multiefekt gitarowy ranking - Mooer GE 200

GE 200 natomiast, jako jeden z popularniejszych efektów od Mooera daje Ci możliwość wykorzystania 55 symulacji wzmacniaczy (część modelowanych za pomocą Impulse Response), 70 wysokiej jakości efektów, podkładów perkusyjnych, loopera, wyjścia USB i kolorowego, bardzo czytelnego wyświetlacza. Fabrycznie efekt wyposażony jest w 200 presetów.

W przedziale cenowym do 1000 zł, ranking ten musi też zawierać multiefekt gitarowy Boss GT1.

Boss GT1 (cena ok. 939 zł)

Boss GT 1

To urządzenie oferujące ponad 100 efektów, 200 presetów oraz rozbudowany looper. Czysty, bez szumow sygnał, dzięki 24-bitowym konwerterom i autorskiej metodzie „Adaptive Focus” firmy Boss. Boss GT-1 dzięki swojej kompaktowej konstrukcji zmieści się do praktycznie każdej torby lub plecaka i działa nawet przez siedem godzin na czterech bateriach AA.

Jeśli celujesz jeszcze wyżej proponuję bardziej rozbudowane efekty, przypominające rozmiarami pedalboard. Boss GT100, Headrush Pedalboard czy Zoom G11 to już znacznie poważniejsze zabawki. Każdy z nich oferuje wbudowany pedał ekspresji oraz posiada kilka/kilkanaście przycisków nożnych, do których przypisać możemy poszczególne presety lub inne funkcje, do których chcemy mieć szybki dostęp.

Zoom G11 (cena ok. 2 498 zł)

Multiefekt gitarowy ranking - Zoom G11

Każde z urządzeń wyposażone jest także w bardzo rozbudowany wyświetlacz, ok. 100 wysokiej klasy symulacji i efektów oraz oferuje znacznie więcej możliwości i miejsca w zakresie zapisywania własnych ustawień. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie niewielkie rozmiary efektu oraz prostotę obsługi, będzie Headrush Gigboard, stanowiący okrojoną wersję modelu Pedalboard. Oferuje ona jednak ten sam silnik brzmieniowy oraz, podobnie jak większy odpowiednik, wysokiej jakości symulacje.

Headrush Pedalboard (cena ok. 4 839 zł)

Headrush Pedalboard

Na osobną wzmiankę zasługują tutaj efekty takie jak Eventide H9 Max czy TC Electronic Plethora X5. To urządzenia, które na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe kostki, jednak w rzeczywistości oferują użytkownikowi dostęp do ogromnych, cyfrowych bibliotek brzmień przygotowanych przez ich producentów i gotowych do pobrania ze strony internetowej. Urządzenia tego rodzaju to ukłon w stronę gitarzystów poszukujących małych, ale jednocześnie potężnych efektów.

TC Electronic Plethora X5 (cena ok. 2 480 zł)

TC Electronic Plethora X5

Prawdziwą gratką natomiast okaże się Kemper Profiler Stage – jeden z najbardziej rozbudowanych multiefektów dostępnych na rynku. Skierowany jest do zawodowych muzyków poszukujących urządzenia, które wykorzystać będą mogli na scenie i w studio nagraniowym.

Kemper Profiler Stage (cena ok. 6 149 zł)

Multiefekt gitarowy ranking - Kemper Profiler Stage

Kemper oferuje ogromną ilość wejść i wyjść (w tym MIDI, XLR, podwójne pętle SEND i RETURN, porty USB i wiele innych), dziesiątki efektów, symulacji i gotowych presetów najwyższej jakości. Umożliwia podłączenie zewnętrznego pedału ekspresji oraz oferuje kontrolę za pomocą 14 przełączników nożnych. To prawdziwy gitarowy kombajn dla wymagających.

Gitarowi puryści często postulują wyższość złożonego z analogowych kostek pedalboardu nad multiefektem. Prawda jednak jest taka, że nie każdy może sobie na taką konfigurację pozwolić. Dodatkowo, dziś technologia wykorzystywana w cyfrowych procesorach w zupełności wystarcza dużej grupie początkujących a także zaawansowanych gitarzystów. I choć najprawdopodobniej multiefekty nigdy nie wyprą analogów, to z pewnością wciąż zyskiwać będą na popularności.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *