Multiefekty gitarowe, na każdą kieszeń – zestawienie, ranking 2020

O tym czym kierować się podczas wyboru multiefektu gitarowego wspominałem w jednym z wcześniejszych tekstów. Dziś natomiast przedstawię Wam najciekawsze moim zdaniem propozycje z każdego z przedziałów cenowych.

Zacznijmy zatem od efektu taniego i w miarę podstawowego, choć w mojej opinii stanowiącego jedną z ciekawszych pozycji zestawienia. Mówię tu o Zoom G1 Four, który bez wątpienia okaże się idealnym rozwiązaniem dla początkujących i średniozaawansowanych gitarzystów.

Zoom G1 Four (ok. 288 zł)

Urządzenie oferuje ok. 70 wbudowanych efektów oraz umożliwia korzystanie z pięciu z nich jednocześnie. Do dyspozycji użytkownika oddaje 13 symulacji kolumn i wzmacniaczy, wbudowany looper, patterny perkusyjne i 50 miejsc na brzmienia użytkownika. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem Guitar Lab, pozwalającym na tworzenie i zarządzanie własnymi presetami z poziomu komputera.

Zoom B1X FOUR (ok. 426 zł)

Zoom G1 występuje w wersji zwykłej lub z pedałem ekspresji (G1X Four). Na rynku dostępna jest także wersja tego efektu dla gitar basowych (Zoom B1 Four i B1X Four) oraz gitar i instrumentów akustycznych (Zoom A1 Four i A1X Four). Mimo niskiej ceny efekty Zoom oferują naprawdę solidne brzmienie oraz niespotykaną w tej półce cenowej ilość możliwości. Jeśli jednak poszukujesz czegoś więcej zwróć uwagę na dwa modele – NUX MG-20 i Mooer GE 200.

NUX MG-20 (ok. 947 zł)

MG-20 oferuje 60 wyjątkowo rozbudowanych efektów (od przesterów po egzotyczne efekty modulacyjne), 16 symulacji wzmacniaczy, 13 symulacji kolumn, czytelny kolorowy wyświetlacz, port na kartę SD, wejście AUX służące do odtwarzania podkładów i wiele, wiele więcej.

Mooer GE 200 (ok. 1069 zł)

GE 200 natomiast, jako jeden z popularniejszych efektów od Mooera daje Ci możliwość wykorzystania 55 symulacji wzmacniaczy (część modelowanych za pomocą Impulse Response), 70 wysokiej jakości efektów, podkładów perkusyjnych, loopera, wyjścia USB i kolorowego, bardzo czytelnego wyświetlacza. Fabrycznie efekt wyposażony jest w 200 presetów.

W przedziale cenowym do 1000 zł warty uwagi jest także Boss GT1.

Boss GT1 (ok. 728 zł)

To urządzenie oferujące ponad 100 efektów, 200 presetów oraz rozbudowany looper. Czysty, bez szumow sygnał, dzięki 24-bitowym konwerterom i autorskiej metodzie „Adaptive Focus” firmy Boss. Boss GT-1 dzięki swojej kompaktowej konstrukcji zmieści się do praktycznie każdej torby lub plecaka i działa nawet przez siedem godzin na czterech bateriach AA.

Jeśli celujesz jeszcze wyżej proponuję bardziej rozbudowane efekty, przypominające rozmiarami pedalboard. Boss GT100, Headrush Pedalboard czy Zoom G11 to już znacznie poważniejsze zabawki. Każdy z nich oferuje wbudowany pedał ekspresji oraz posiada kilka/kilkanaście przycisków nożnych, do których przypisać możemy poszczególne presety lub inne funkcje, do których chcemy mieć szybki dostęp.

Zoom G11 (ok. 3199 zł)

Każde z urządzeń wyposażone jest także w bardzo rozbudowany wyświetlacz, ok. 100 wysokiej klasy symulacji i efektów oraz oferuje znacznie więcej możliwości i miejsca w zakresie zapisywania własnych ustawień. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie niewielkie rozmiary efektu oraz prostotę obsługi, będzie Headrush Gigboard, stanowiący okrojoną wersję modelu Pedalboard. Oferuje ona jednak ten sam silnik brzmieniowy oraz, podobnie jak większy odpowiednik, wysokiej jakości symulacje.

Headrush Pedalboard (ok. 3499 zł)

Na osobną wzmiankę zasługują tutaj efekty takie jak Eventide H9 Max czy TC Electronic Plethora X5. To urządzenia, które na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe kostki, jednak w rzeczywistości oferują użytkownikowi dostęp do ogromnych, cyfrowych bibliotek brzmień przygotowanych przez ich producentów i gotowych do pobrania ze strony internetowej. Urządzenia tego rodzaju to ukłon w stronę gitarzystów poszukujących małych, ale jednocześnie potężnych efektów.

TC Electronic Plethora X5 (ok. 2095 zł)

Prawdziwą gratką natomiast okaże się Kemper Profiler Stage – jeden z najbardziej rozbudowanych multiefektów dostępnych na rynku. Skierowany jest do zawodowych muzyków poszukujących urządzenia, które wykorzystać będą mogli na scenie i w studio nagraniowym.

Kemper Profiler Stage (ok. 6999 zł)

Kemper oferuje ogromną ilość wejść i wyjść (w tym MIDI, XLR, podwójne pętle SEND i RETURN, porty USB i wiele innych), dziesiątki efektów, symulacji i gotowych presetów najwyższej jakości. Umożliwia podłączenie zewnętrznego pedału ekspresji oraz oferuje kontrolę za pomocą 14 przełączników nożnych. To prawdziwy gitarowy kombajn dla wymagających.

Gitarowi puryści często postulują wyższość złożonego z analogowych kostek pedalboardu nad multiefektem. Prawda jednak jest taka, że nie każdy może sobie na taką konfigurację pozwolić. Dodatkowo, dziś technologia wykorzystywana w cyfrowych procesorach w zupełności wystarcza dużej grupie początkujących a także zaawansowanych gitarzystów. I choć najprawdopodobniej multiefekty nigdy nie wyprą analogów, to z pewnością wciąż zyskiwać będą na popularności.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *