Najbardziej pamiętne utwory z Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sportowe zmagania, ale również wyjątkowe momenty, które zapadają w pamięć dzięki charakterystycznym melodiom. Muzyka towarzysząca ceremoniom otwarcia i zamknięcia igrzysk często staje się symbolem ducha rywalizacji, jedności i niezłomności. Poniżej przedstawiamy przegląd niektórych najbardziej ikonicznych utworów muzycznych związanych z Igrzyskami Olimpijskimi.

Ten artykuł możesz również odsłuchać w formie podcastu.

Tokio 1964

Bugler’s Dream stał się w Stanach Zjednoczonych niemal synonimem Igrzysk Olimpijskich. Utwór Leo Arnauda, zamówiony przez dyrygenta Felixa Slatkina w 1958 roku, zyskał ogromną popularność dzięki majestatycznemu brzmieniu. Bugler’s Dream oparty jest na Salut aux étendards Josepha-Davida Buhla, typowym odgłosie trębacza kawaleryjskiego z czasów francuskiego konsulatu Napoleona. Stacja ABC zaczęła używać tej kompozycji jako tematu przewodniego transmisji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1964 w Innsbrucku. Jego popularność rosła wraz z każdymi kolejnymi igrzyskami.

Los Angeles 1984

John Williams, znany z komponowania muzyki do takich filmów jak Szczęki, Gwiezdne wojny czy Jurassic Park, skomponował Olympic Fanfare and Them” na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 1984 r. Utwór wykonany przez United States Army Herald Trumpets podczas ceremonii otwarcia od razu stał się ikoną. Williams opisał swoją kompozycję jako odzwierciedlenie ducha współpracy, heroicznych osiągnięć oraz ciągłego doskonalenia się sportowców. Ten majestatyczny utwór pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów olimpijskich.

Barcelona 1992

Freddie Mercury wokalista brytyjskiego zespołu Queen i Montserrat Caballé hiszpańska śpiewaczka operowa stworzyli niezapomnianą piosenkę Barcelona. Odzwierciedla ona miłość Mercury’ego do opery. Wydana w 1987 roku, stała się jednym z największych hitów solowej kariery Mercury’ego. Po jego śmierci w 1991 roku, utwór ten zyskał nowe życie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, osiągając jeszcze większą popularność.

Atlanta 1996

The Power of the Dream to piosenka wykonana przez Céline Dion podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Napisana przez Davida Fostera, Lindę Thompson i Babyface’a, utwór stał się jednym z najbardziej emocjonalnych momentów ceremonii. Oglądały go ponad trzy i pół miliarda widzów na całym świecie. Dion przekazała zarobione pieniądze na wsparcie kanadyjskich sportowców.

Salt Lake City 2002

Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City miały miejsce zaledwie pięć miesięcy po atakach terrorystycznych na World Trade Center. Ceremonię otwarcia rozpoczęto od emocjonalnego wykonania amerykańskiego hymnu przez Mormoński Chór Tabernakulum, co dodało ceremonii głębokiego, patriotycznego znaczenia.

Turyn 2006

Luciano Pavarotti, uważany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych XX wieku, dał niezapomniany występ podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Pomimo zmagań ze śmiertelną chorobą, wykonał arię Nessun dorma z opery Turandot. To był jego ostatni publiczny występ, zapadający głęboko w pamięć widzów na całym świecie.

Londyn 2012

Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, utwór Chariots of Fire
(Rydwany ognia) Vangelisa, znany z filmu pod tym samym tytułem, został wykonany przez London Symphony Orchestra, w towarzystwie grającego na syntezatorze Rowana Atkinsona, znanego jako Jaś Fasola. Wspólnie stworzyli jedno z najbardziej przejmujących i humorystycznych momentów ceremonii. Całość zamknęła legenda The Beatles, Paul McCartney, wykonując Hey Jude, angażując całą publiczność we wspólny śpiew.

Te muzyczne arcydzieła nie tylko wzbogaciły ceremonie olimpijskie, ale również stały się symbolem niezłomnego ducha olimpijskiego, jedności i inspiracji dla milionów ludzi na całym świecie. Zapraszamy Was do podzielenia się swoimi ulubionymi muzycznymi momentami z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Które utwory najbardziej zapadły Wam w pamięć? Czy macie swoje szczególne wspomnienia związane z tymi wyjątkowymi chwilami? Dajcie znać w komentarzach!

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *