Nie daj się zaskoczyć zimie – przygotuj swoją gitarę

Drastyczne zmiany wilgotności i temperatury mogą być zgubne dla gitary akustycznej, klasycznej, ukulele czy każdego innego instrumentu drewnianego. Bez odpowiedniej konserwacji i przechowywania, mogą nas spotkać np. lekkie problemy z kurczącymi się elementami, poważne pęknięcia, pleśń czy nawet grzyb. Aby uniknąć tych wszystkich przykrych niespodzianek przygotowaliśmy kilka prostych porad i gadżetów, które pomogą Ci odpowiednio przygotować gitarę na zimę. Czy pokrowiec i nawilżacz do gitary wystarczy?  

Walka z wilgocią i zmianami temperatury

Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska wilgotność może powodować uszkodzenia gitary. Utrzymywanie wilgotności na odpowiednim poziomie (40-50%) jest kluczowe dla utrzymania wszystkich Twoich ulubionych instrumentów w jak najlepszej formie. Problem zbyt niskiej wilgotności zimą jest szczególnie dotkliwy dla mieszkańców bloków (sama również się zmagam z tym problemem 😉 ).

nawilżacz do gitary

Poniżej kilka rozwiązań, które pomogą Ci utrzymać właściwy poziom wilgotności. Większość z nich jest przystępna cenowo, a wszystkie są zatwierdzone przez lutników dla profesjonalnych rezultatów. Nawilżacz powietrza do gitary od firmy Grover to sprawdzony  i prosty sposób na regulację poziomu wilgotności. Montuje się go w otworze rezonansowym instrumentu, po jego wcześniejszym namoczeniu w wodzie (tylko nie przesadzajmy z tym moczeniem, woda nie może kapać z nawilżacza).

Kolejna propozycja to nawilżacz w formie zatyczki na otwór rezonansowy od Ortegi eliminator 80. Nie tylko zapewni Twojej gitarze odpowiednie nawilżenie ale również pozwoli grać na tzw. 'Feedbacku’, tak często towarzyszącemu gitarzystom scenicznym. Ostatnia propozycja to nawilżacz do ukulele (tak te maleństwa też mogą potrzebować drobnej pomocy zimą:) Ortega HUMIUK-BK. Montuje się go w otworze rezonansowym instrumentu ale to już możesz dokładniej zobaczyć na poniższym filmie.

Zobacz pozostałe nawilżacze do instrumentów dostępne w sklepmuzyczny.pl

Twój nawilżacz do gitary nie będzie kompletny bez higrometru (wilgotnościomierza). Najprostsze modele są już dostępne od kilkunastu złotych, bardziej rozbudowane egzemplarze śledzą wilgotność, temperaturę czy nawet ciśnienie. Dla instrumentów kluczowe znaczenie ma tylko temperatura oraz wilgotność.

Odpowiednie przechowywanie gitary

Twoje najcenniejsze gitary lub ukulele zasługują na to, aby je oglądać i słuchać w dowolnym momencie w pełnej krasie. Jednak eksponowanie instrumentów np. na ścianie, może sprzyjać niekorzystnym zmianom spowodowanymi suchym powietrzem i wahaniami temperatur. Utrzymanie odpowiedniego dla gitary poziomu wilgotności jest w takim przypadku znacznie utrudnione. Jeśli chodzi o przechowywanie, to umieszczenie instrumentów w futerale z dala od otworów wentylacyjnych, kaloryferów lub okien znacznie ułatwi nam zapewnienie im odpowiedniego poziomu wilgoci. Poszukujesz odpowiedniego futerału? Sprawdź naszą ofertę pokrowców na gitarę i futerałów na ukulele.

Odpowiednie przechowywanie gitary - z dala od źródeł ciepła

Przewożenie instrumentów zimą 

Zimowe miesiące mogą sprawić, że podróżowanie z instrumentem będzie dla nas bardziej wymagające. Przede wszystkim należy się zaopatrzyć w porządny, gruby pokrowiec, który zapewni podstawową ochronę naszej gitarze. Dobrze jest również np. przed załadowaniem instrumentów drewnianych do samochodu nagrzanie jego wnętrza. Dzięki temu instrument uniknie dużych zmian temperatury, zachowując przy tym swoją integralność strukturalną. 

Podsumowanie

Choć to nieuniknione, niepożądane zmiany wilgotności są łatwe do pokonania dzięki kilku przyjaznym dla portfela urządzeniom i wskazówkom. Pozwolą one utrzymać Twoją gitarę/ukulele w dobrym stanie. Wraz ze zbliżającą się zimą, upewnij się, że zaopatrzyłeś/aś się w narzędzia niezbędne do zapewnienia odpowiednich warunków Twojemu instrumentowi – nie pożałujesz!

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *