Bez względu na to czy robisz sobie prezent na 18 urodziny, czy szukasz pianina dla swojego 8 letniego dziecka, a może właśnie rozpoczynasz emeryturę i wracasz do niezrealizowanego marzenia z młodości. Chcesz zakupić pianino cyfrowe? Jakie wybrać? Otóż przy jego wyborze warto jest trzymać się kilku prostych zasad! Poniżej postaram się w skrócie przedstawić proces selekcji najodpowiedniejszego instrumentu. Najprościej zadać sobie szereg pytań, które zadaję również klientom odwiedzającym nasz salon.
Spis treści
- Pianino stacjonarne czy pianino przenośne?
- Budżet
- Klawiatura
- Moduł brzmieniowy
- Dodatkowe funkcje
- Najlepsze pianina w budżecie startowym, standardowym i premium
- Zaufaj specjaliście
1. Pianino stacjonarne czy pianino przenośne?
Pianino stacjonarne to instrument zabudowany czyli posiadający pełną, najczęściej drewnianą podstawę, listwę z trzema pedałami oraz pokrywę klawiatury. Pod względem wyglądu niewiele różni się ono od klasycznego pianina. Pianino przenośne natomiast jest instrumentem mobilnym, bez pokrywy klawiatury, lecz w wielu przypadkach z możliwością rozbudowy o drewnianą podstawę i listwę pedałową.
Oto moja rada – jeśli szukasz pianina, które ozdobi wnętrze Twojego salonu, sypialni czy pokoju dziecka, wybierz pianino stacjonarne. Jeśli jednak zamierzasz zabierać instrument ze sobą, czy na wakacje, czy na próbę ze znajomymi, wybierz pianino przenośne.
Jesteś ciekawy/a jakie mity o pianinach cyfrowych krążą po sklepach muzycznych?
2. Budżet
Niektórzy nie lubią gdy sprzedawca pyta o budżet. Ja jednak często zaczynam rozmowę od tego pytania, aby nie zalewać klientów dużą ilością modeli, które są nieadekwatne do ich potrzeb. Odpowiedź na takie pytanie pozwala szybko znaleźć się w odpowiednim segmencie. Ja przyjąłem sobie trzy segmenty cenowe: startowy, standardowy i premium. Taki podział znacznie ułatwia prezentację odpowiedniego instrumentu.
Jeśli zaczynasz i nie masz pewności jakie pianino cyfrowe wybrać, czy Twoja przygoda z nim przetrwa próbę czasu, wybierz instrument z segmentu startowego. Jeśli Twój budżet nie jest z gumy, ale jesteś pewien, że gra na pianinie to Twoja życiowa droga, poruszaj się w segmencie standardowym. Segment premium to już instrument, który zdobić będzie salon latami i przetrwa niejedną zmianę kolorów ścian. Segment ten obejmuje również instrumenty sceniczne dla profesjonalistów, wzbudzające podziw i uznanie na całym świecie.
3. Klawiatura
Jest to moim zdaniem najważniejsza rzecz w każdym instrumencie klawiszowym. Zdaję sobie także sprawę, że wybór klawiatury to wyjątkowo osobista rzecz. Klawiatura nie powinna być zbyt twarda, powinna mieć odpowiednią głębokość, aby jak najlepiej odwzorować dynamikę naszej gry.
4. Moduł brzmieniowy
Klawiatura i brzmienie pianina, to trochę jak rytm i melodia w muzyce. Znam kilka modeli pianin w których klawiatura instrumentu jest rewelacyjna, ale ogólne odczucia gry psuje moduł brzmieniowy – lub odwrotnie.
Moduł brzmieniowy to dla wielu kwestia jeszcze bardziej indywidualna niż klawiatura. Tutaj z pomocą przychodzą próbki nagrań dostępne w internecie. Moja rada jest taka, aby zwrócić uwagę na fakt, że próbki te nagrywane są w warunkach studyjnych lub studia domowego i brzmią trochę inaczej niż przez wbudowane głośniki instrumentu. Warto dokładnie przesłuchać całą gamę brzmień dostępnych w poszczególnych modelach.
5. Dodatkowe funkcje
Pianina podobnie jak wszystkie inne otaczające nas urządzenia ewoluują. Wskutek tych zmian pianina coraz częściej przepełnione są „bajerami”, jak łączność bluetooth, funkcja bezprzewodowej klawiatury sterującej czy nawet wbudowane wejście mikrofonowe i wiele innych.
Radzę jednak aby zachować rozsądek i zwrócić uwagę na to co w pianinie jest naprawdę ważne – czyli dźwięk, który spełnia nasze oczekiwania, wygodna, dynamiczna klawiatura i funkcjonalność instrumentu. Często oferowane funkcje w ogóle nie będą nam potrzebne.
6. Najlepsze pianina w budżecie startowym, standardowym i premium
Casio CT X700 (cena ok. 1 199 zł)
Idealny instrument dla początkujących pianistów, na samym starcie ich kariery. Napędzany przez silnik dźwiękowy Casio advanced AiX, niezwykle naturalnie odwzorowuje dźwięki akustycznych instrumentów. Wiernie odtwarzają subtelne niuanse i artykulacje specyficzne dla każdego instrumentu. Funkcja zapisu klawiatury umożliwia zapisanie do 32 ustawień klawiatury, w tym tonów i rytmów, oraz natychmiastowe przełączanie między złożonymi wzorcami gry i ustawieniami bez konieczności ich rekonfiguracji za każdym razem.
Studiologic Numa Compact 2x (cena ok. 2 990 zł)
Pianino cyfrowe – syntezator, sprawdzi się zarówno jako instrument do ćwiczeń domowych, jak i podczas występu na scenie (ma możliwość podłączenia do systemu nagłośnieniowego). Producent zamieścił w kompaktowej obudowie 3 silniki dźwiękowe. Znajdziemy tutaj rozwiązania pochodzące z układu Numa Organ, silnik syntezy z instrumentu Sledge i 1 GB pamięci na próbki dźwiękowe. Możesz używać instrumentu z wbudowanymi głośnikami wysokiej jakości, ćwicząc w domu ze słuchawkami lub podłączyć go do systemu nagłośnieniowego. Wielką zaletą jest bezproblemowy transport i jego waga czyli jedyne 7 kg!
Roland FP 90 (cena ok. 8 269 zł)
Smukła, nowoczesna obudowa połączona ze starannie dobranym zbiorem brzmień. Znajdziesz w tym pianinie cyfrowym zarówno klasyczne pianino Rolanda, jak i inne pianina elektryczne, instrumenty smyczkowe, organowe, a także syntetyczne. W stylowej i przenośnej obudowie umieszczono moduł brzmieniowy i świetną klawiaturę, pochodzące z flagowych modeli. Pianino FP-90 wyposażono tak, aby brzmiało wspaniale, bez względu na to, gdzie będziesz na nim grać. Czy używasz głośników wewnętrznych w mniejszych pomieszczeniach, czy zewnętrznego systemu nagłośnienia na większych estradach, pianino FP-90 zawsze zapewni oszałamiający dźwięk.
7. Zaufaj specjaliście
Współpracuj ze sprzedawcą aby wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie, zapytaj znajomego nauczyciela o opinię – ale przede wszystkim kieruj się własnymi odczuciami. Nic tak nie przekonuje do instrumentu, jak chemia, która pojawia się podczas gry. Jeżeli nadal się zastanawiasz jakie pianino cyfrowe wybrać, śmiało, skontaktuj się ze mną!
Mateusz Marszałek,
Kierownik działu klawiszowego Music Store w Poznaniu.