Austriacka marka AKG funkcjonuje na rynku od niemal 80 lat, a swoją renomę zawdzięcza niezmiennej jakości swoich produktów. W poprzednim stuleciu kojarzona była głównie z profesjonalnym sprzętem audio czy mikrofonami studyjnymi. Natomiast ostatnie lata przyniosły jej popularność także w segmencie konsumenckim, m.in. za sprawą przejęcia przez amerykańskiego Harmana czy współpracy z marką Samsung. Dziś AKG posiada w swojej ofercie systemy bezprzewodowe, słuchawki bluetooth, mikrofony pojemnościowe oraz dynamiczne, słuchawki nauszne, pchełki oraz szereg akcesoriów audio. I choć można by pomyśleć, że tak szeroka gama produktów odbić się może na ich jakości, to marka zdaje się zgrabnie lawirować pomiędzy dostępnością cenową, a zachowaniem wysokich standardów konstrukcyjnych. Jednocześnie utrwalając swoją pozycję zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Na potwierdzenie tej tezy wybraliśmy dziś trzy najciekawsze naszym zdaniem produkty z oferty Austriaków i postaramy się przybliżyć Wam ich najważniejsze cechy.
Spis treści:
AKG K371-BT
AKG K371-BT to bezprzewodowa wersja znanych docenianych słuchawek z serii AKG 3, które zyskały niemałe grono fanów. Przejawem innowacyjnego podejścia projektu jest fakt, że model ten łączy w sobie technologię Bluetooth z możliwością korzystania z tradycyjnego przewodu. Jest to ciekawe rozwiązanie, które od jakiegoś czasu spotkać możemy także w modelach innych marek. Jeśli chodzi o wbudowany akumulator, po jego pełnym naładowaniu słuchawki AKG K371-BT oferują ok. 40 godzin czasu pracy, co na dzisiejsze standardy jest rezultatem imponującym.
AKG K371-BT na tle konkurencji odznaczają się szerokim pasmem przenoszenia wynoszącym od 5 Hz do 40 kHz. Trzeba uczciwie przyznać że to wynik, jakiego nie powstydziłyby się modele audiofilskie. Należy jednak pamiętać, że technologia Bluetooth wiąże się z kompresją przesyłanego sygnału. Dlatego aby w pełni wykorzystać możliwości jakie daje szerokie pasmo przenoszenia, do słuchawek należy podłączyć kabel. 50-milimetrowe przetworniki z cewką wykonaną z miedzi beztlenowej, zapewniają szeroki zakres dynamiczny. Impedancja na poziomie 34.2 ohm sprawia, że świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku urządzeń mobilnych, jak i profesjonalnych instalacji audio.
Konstrukcja słuchawek jest solidna. Umożliwia ich złożenie i umieszczenie w dołączonym do zestawu futerale. W opakowaniu znajdziemy trzy przewody: dwa proste o długości 3 i 1,2 metra oraz spiralny o długości 3 metrów. Korzystanie ze słuchawek jest naprawdę przyjemne. Miękkie nauszniki o owalnym kształcie dobrze przylegają do uszu, a pałąk jest wygodny i równomiernie rozkłada nacisk na głowie. Warto jednak pamiętać, że zamknięta konstrukcja może powodować lekkie nagrzewanie się uszu podczas dłuższego użytkowania.
AKG K371-BT są dość neutralne brzmieniowo. Nie faworyzują żadnej z częstotliwości – balans pomiędzy basem, środkiem a górą jest optymalny. Taka charakterystyka sprawia, że słuchawki sprawdzą się zarówno w przypadku amatorów, jak i muzyków czy inżynierów dźwięku. Wszystko to sprawia, że bez wątpienia jest to model o szerokim zastosowaniu.
AKG P420
AKG P420 to wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy stworzony z myślą o budżetowych studiach nagraniowych, który biorąc pod uwagę swoją cenę oferuje zaskakująco wysoką jakość dźwięku. Jednym z jego najważniejszych atutów jest możliwość przełączania się pomiędzy trzema charakterystykami kierunkowymi: kardioidalną, dookólną i ósemkową. Dzięki temu sprawdzi się w nagrywaniu wokali oraz instrumentów, takich jak gitara akustyczna, fortepian, instrumenty dęte czy perkusja. Doskonale nadaje się także do nagrań ambientowych oraz stereo.
Omawiany model charakteryzuje się wysoką czułością oraz SPL na poziomie 155 dB, co jest całkiem dobrym wynikiem. Zapewnia ciepłe, naturalne i co ważne neutralne brzmienie. Wbudowany tłumik -20 dB zwiększa zakres wykorzystania mikrofonu, choć dla niektórych może okazać się zbyt inwazyjny. AKG P420 zaprojektowano z myślą o dużej elastyczności. Widać to w naszych testach – zarówno podczas nagrywania instrumentów, wokalu, jak i mowy spisywał się więcej niż poprawnie, a rezultaty nie wymagały dalszej obróbki. Podczas korzystania z mikrofonu należy jednak pamiętać, że ze względu na jego konstrukcję nawet niewielkie zmiany w położeniu mogą znacząco wpłynąć na ostateczne brzmienie – zwłaszcza w kwestii nasilenia poszczególnych częstotliwości.
Mikrofon sprzedawany jest z solidnym uchwytem antywstrząsowym oraz metalowym etui, co zapewnia dobrą ochronę. Sama konstrukcja jest solidna, a jej waga utwierdza nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości.
Podsumowując, AKG P420 to doskonały wybór dla osób szukających wszechstronnego mikrofonu studyjnego w przystępnej cenie. Jakość dźwięku, solidna budowa i możliwość wyboru charakterystyki kierunkowej czynią go świetnym narzędziem dla początkujących i średnio-zaawansowanych twórców.
AKG C414 XLII
AKG C414 XLII to narzędzie przeznaczone dla profesjonalistów. To mikrofon pojemnościowy o dużej membranie, który ceniony jest za swoją wszechstronność i niemal legendarną już jakość dźwięku. Szerokie pasmo przenoszenia sprawia, że świetnie oddaje zarówno niskie, jak i wysokie tony, zapewniając pełną, szczegółową reprodukcję dźwięku i bogatą paletę tonalną. Wyjątkowo precyzyjne brzmienie wysokich częstotliwości sprawia, że C414 XLII idealnie nadaje się do rejestracji wokali oraz instrumentów akustycznych.
C414 XLII oferuje dziewięć różnych charakterystyk kierunkowych, w tym dookólną, szeroką kardioidalną, kardioidalną, hiper-kardioidalną, ósemkową (+ cztery ustawienia pośrednie). Taka różnorodność pozwala dostosować mikrofon do różnych warunków nagraniowych, co czyni go bardzo uniwersalnym.
Mikrofon wyposażony jest także w dwa tłumiki: pre-attenuacyjny (z ustawieniami -6 dB, -12 dB, -18 dB) oraz filtr dolnozaporowy (0, 40 Hz, 80 Hz, 160 Hz), co pozwala na kontrolowanie poziomu głośnych źródeł dźwięku oraz eliminowanie niechcianych niskich częstotliwości. Dzięki temu radzi sobie doskonale nawet z sygnałem wejściowym o wysokim poziomie, osiągając SPL w granicach 140 dB.
Mikrofon charakteryzuje się wyjątkowo niskim poziomem szumów własnych, co oznacza, że dźwięk jest czysty i pozbawiony zakłóceń. Należy pamiętać jednak o efekcie zbliżeniowym – umieszczenie mikrofonu zbyt blisko źródła może skutkować zbyt dużą prezencją niskich częstotliwości.
AKG C414 XLII to mikrofon o solidnej konstrukcji, jednak ze względu na wykorzystaną technologię, należy traktować go z dużą ostrożnością. Każdy upadek bądź uderzenie może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń elementów kapsuły pojemnościowej. Urządzenie dostarczane jest w eleganckiej walizce transportowej wraz z popfiltrem, koszykiem antywstrząsowym oraz gąbką.
Te artykuły mogą Cię zainteresować: