Spis treści
- Wstęp. Wzmacniacze gitarowe od Japończyków
- Historia wzmacniaczy Yamaha THR
- Yamaha THR-II
- Yamaha THR-30IIA
- Yamaha THR-5 v2 i THR-5A v2
- Podsumowanie. Czy warto kupić wzmacniacz Yamaha THR?
Powiedzmy sobie szczerze: Yamaha nie może pochwalić zbyt bogatym portfolio jeśli chodzi o wzmacniacze gitarowe. Japoński producent od lat skupia się głównie na produkcji instrumentów, zwłaszcza gitar klasycznych i akustycznych, a także instrumentów klawiszowych. Pod koniec 2013 roku firma zdecydowała się wykupić markę Line6 produkującą wzmacniacze oraz multiefekty gitarowe i od tamtej pory segment tego typu urządzeń zdaje się wypełniać produktami z tej stajni.
Nie oznacza to jednak, że Japończycy nie mają w temacie wzmacniaczy gitarowych nic do zaoferowania swoim odbiorcom. Obecnie bowiem na rynku znajdziemy serię, która od kilku lat jest konsekwentnie udoskonalana i każdego roku trafia do rąk tysięcy gitarzystów na całym świecie. Mówię rzecz jasna o wzmacniaczach Yamaha THR. Przedstawię Wam dziś pokrótce 3 modele składające się na serię THR oraz postaram się udowodnić, że są to urządzenia godne uwagi zarówno początkujących, jak i profesjonalistów.
Historia wzmacniaczy Yamaha THR
Serię THR wprowadzono na rynek w 2011 roku za sprawą modeli THR5 oraz THR10. Były to 10-watowe wzmacniacze stereo nawiązujące swoim wyglądem do stylistyki retro i oferujące klasyczne, lampowe brzmienie. Oba modele oparte zostały o technologię Virtual Circuitry Modeling (VCM) firmy Yamaha, której zadaniem było jak najwierniej odwzorować działanie układu lampowego oraz tego, jak jego poszczególne elementy wpływają na brzmienie instrumentu. Pracami kierował Toshifumi Kunimoto – jeden z najbardziej doświadczonych i utalentowanych inżynierów marki. Technologia VCM, która opracowana została z myślą o modułach DSP do konsol mikserskich, świetnie sprawdziła się jako podstawa modelowanych wzmacniaczy gitarowych. Wykorzystywana była także we wtyczkach VST od Steinberga czy w wielu syntezatorach Yamahy. Zadaniem VCM było rejestrowanie charakterystyki przedwzmacniacza i końcówki mocy oraz realistyczna symulacja odczucia z gry charakterystycznego dla profesjonalnych wzmacniaczy lampowych. Na przestrzeni ponad dekady światło dzienne ujrzało wiele modeli opatrzonych skrótem THR, w tym wersje akustyczne oraz bezprzewodowe. Dziś seria ta zyskała miano prestiżowej i poszczycić się może zaufaniem pokaźnej rzeszy gitarzystów.
Yamaha THR-II
Ideą jaka przyświecała twórcom modelu THR-II było połączenie brzmienia lampowego z wygodą i mobilnością niewielkiego wzmacniacza typu combo. Jednocześnie marka Yamaha zamierzała stworzyć urządzenie, które wyróżni ją na tle konkurencji – designem, funkcjonalnością oraz jakością wykonania. Na etapie produkcji oraz promocji tego modelu bardzo często pojawiało się określenie “trzeci rodzaj wzmacniacza”. Głównym celem bowiem było stworzenie urządzenia, które przemawiać będzie do muzyków domowych o różnym stopniu zaawansowania. Jednocześnie miało ono oferować brzmienie charakterystyczne dla znacznie droższych konstrukcji lampowych. Z czystym sumieniem stwierdzić mogę, że zamierzony rezultat został osiągnięty.
Wzmacniacze THR-II dostępne są w trzech wariantach: THR-10II, THR-10II Wireless oraz THR-30II Wireless (dostępny w trzech wariantach kolorystycznych – klasycznym, białym i czarnym). Model THR-10II oferuje 20W mocy i dysponuje 15 trybami wzmacniaczy, 3 trybami wzmacniaczy basowych, 3 trybami gitary elektro-akustycznej (opartych o symulacje mikrofonów) oraz kanałem czystym. Model ten zasilany może być wyłącznie z sieci i nie posiada wbudowanego akumulatora. THR-10II Wireless to bezprzewodowy wariant modelu THR-10II, który posiada wbudowany odbiornik sygnału (kompatybilny z opcjonalnym nadajnikiem Line 6® Relay® G10T), a także akumulator umożliwiający grę bez zewnętrznego źródła zasilania do 5 godzin na jednym ładowaniu. Yamaha THR-30II Wireless z kolei oferuje 30W mocy, a także dodatkowe wyjścia liniowe. Każdy ze wzmacniaczy THR-II posiada moduł Bluetooth do transmisji sygnału Audio/MIDI oraz wejście AUX, a także zapewnia pełną kompatybilność z aplikacją THR Remote oddającą w ręce użytkownika dodatkowe efekty i presety.
Yamaha THR-30IIA
To nic innego jak akustyczna wersja modelu THR-30II Wireless przystosowana do pracy z gitarami elektroakustycznymi. Pozwala osiągnąć stosunkowo realistyczne brzmienie oparte na zaawansowanym modelowaniu charakterystyki brzmieniowej mikrofonów studyjnych. Na pokładzie znajdziemy 5 rodzajów brzmień – trzy akustyczne, jedno przystosowane do gitar z nylonowymi strunami, a także neutralny wariant FLAT. Od swojego elektrycznego braciszka THR-30IIA różni się także wejściem mikrofonowym z dobrej jakości preampem. W połączeniu z wbudowanym akumulatorem oraz modułem Bluetooth daje nam to bardzo przyzwoite, przenośne combo, doskonałe dla podróżujących gitarzystów i ulicznych muzyków. THR-30IIA to jeden z najpopularniejszych modeli serii THR, który dzięki swojemu eleganckiemu designowi oraz kompaktowej konstrukcji sprawdzi się też jako niewielki odtwarzacz – z powodzeniem służyć może bowiem jako domowy głośnik bluetooth czy nawet stacja do karaoke.
Yamaha THR-5 v2 i THR-5A v2
To mniejsze alternatywy dla opisywanych wcześniej wzmacniaczy, które mimo skromnych gabarytów oferują całkiem pokaźną paletę możliwości. Obecnie na rynku dostępna jest druga rewizja tego udanego modelu, która otrzymała solidny update oprogramowania wyraźnie poprawiający jakość dostępnych symulacji. THR-5 wyposażony został w nieco mniej trybów wzmacniacza niż THR-10II czy THR-30II, co przejawia się w braku przełącznika Modern/Boutique/Classic wzbogacającego konstrukcję o kilka dodatkowych wariacji brzmienia. W wersji akustycznej, czyli THR-5A brakuje natomiast trybu basowego. Na panelu przednim nie znajdziemy także przycisków umożliwiających szybki dostęp do zapisanych presetów. Należy jednak zaznaczyć, że funkcja ta dostępna jest w aplikacji THR Remote. Wzmacniacz Yamaha THR-5 oparty został o dwa 5-watowe głośniki o bardzo dobrej dynamice, oferujące szeroki zakres tonalny. Wersja akustyczna, której brzmienie oparte jest na symulacji mikrofonów studyjnych, posiada także pokrętło Blend pozwalające płynnie mieszać czysty sygnał wejściowy z tym emulowanym.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że każdy model z serii THR posiada wbudowany tuner z wyświetlaczem oraz przycisk Tap Tempo do wykorzystania z efektami dostępnymi na pokładzie. Świetne uzupełnienie serii THR stanowią aplikacje mobilne THR Remote oraz THR Session pozwalające nie tylko na wygodną kontrolę nad urządzeniem czy streamowanie sygnału audio, ale także nagrywanie swoich własnych kompozycji i łatwe udostępnianie ich innym użytkownikom.
Podsumowanie. Czy warto kupić wzmacniacz Yamaha THR?
Wzmacniacze z serii THR są zdecydowanie godne uwagi każdego gitarzysty. Niezależnie od stopnia zaawansowania oraz umiejętności niemal każdy znajdzie w tych stylowych combach coś dla siebie. Wzmacniacze THR-II w swoich wersjach bezprzewodowych to bardzo wygodne i wszechstronne narzędzia przydatne zarówno w trakcie szlifowania umiejętności, jak i gry w plenerze – bez plątaniny kabli i obaw o brak źródła zasilania. Dzięki niewielkim rozmiarom, zwłaszcza w przypadku modeli THR-5, okażą się stylowym elementem wystroju pasującym do każdego wnętrza. Świetnie sprawdzą się jako bezprzewodowy głośnik, a w połączeniu z aplikacją mobilną czy oprogramowaniem desktopowym okażą się wyjątkowo trafioną opcją dla kompozytorów pragnących w prosty i intuicyjny sposób rejestrować swoje sesje.