Poradnik dla początkującego DJ
Część 1. Jakiego oprogramowania potrzebujesz?
Część 2. Jaki sprzęt jest Ci potrzebny?
Część 3. Skąd powinienem pobierać muzykę?
Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?
Technicznie rzecz ujmując, żeby pracować ze wszystkimi dostępnymi programami, nie potrzebujesz niczego innego oprócz laptopa. I to może być najlepszą opcją na start. Korzystając z myszki oraz klawiatury jesteś w stanie dokładnie poznać swój program – zanim wydasz pieniądze na dodatkowy sprzęt.
W momencie kiedy sprawnie obsługujesz wybrany program – jesteś gotowy żeby wyjść z domu i grać w innych miejscach. Wtedy musisz zainwestować w dodatkowy sprzęt.
Interfejs audio
W pierwszej kolejności potrzebować będziesz interfejsu audio. Na każdej imprezie na której zagrasz, nagłośnienie będzie wymagało odpowiedniej jakości wyjściowej wraz z odpowiednia mocą. Tutaj już Twój prywatny komputer z wbudowanym wyjściem po prostu nie podoła. Będziesz również potrzebował kontrolować ścieżki na słuchawkach, dlatego warto jest mieć interfejs z oddzielnym wyjściem słuchawkowym.
Kontroler
Kolejnym ważnym sprzętem, z którego będziesz korzystać to odpowiedni kontroler. W domowym zaciszu wystarczy Ci klawiatura i myszka, ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja na roztańczonym parkiecie. Kontrolery dla DJ można znaleźć w przeróżnych rozmiarach i kształtach – proponujemy aby przykładowo rzucić okiem na flagowy model RZ od Pioneer, który to jest już w pełni profesjonalnym sprzętem.
Dla Ciebie dobrą wiadomością jest to, iż wiele kontrolerów posiada wbudowane interfejsy audio, co oznacza, że nie musisz kupować tych dwóch sprzętów oddzielnie. Wszystkie kontrolery zawierają spory asortyment kontrolerów, kółka do ręcznego sterowania położeniem oraz prędkością ścieżki. Kontrolery zawierają również pady wydajnościowe, których używać będziesz do zapętlania (loopowania), cięcia bitów, samplowania oraz przeskakiwania do punktów kontrolnych ścieżki. Jednak każdy DJ dobiera wedle uznania kontrolery z potrzebnymi funkcjami, nie wszystkie są niezbędne.
Warto także zastanowić się z jakim oprogramowaniem działa dany kontroler. Na rynku jest wiele kontrolerów, które są zaprojektowane tak, aby działały przede wszystkim z jedną konkretną aplikacją, jak np. Traktor, Serato, Rekordbox etc. Dzięki temu zapewniona jest pełna kontrola w trybie plug&play (podłącz i graj) a użytkownik nie traci czasu na konfigurację sprzętu. Istnieją kontrolery MIDI bardziej uniwersalne, które można odpowiednio skonfigurować, aby działały z wieloma różnymi aplikacjami. Jak się jednak zapewne domyślasz, odpowiednie zmapowanie kontrolera do wybranego oprogramowania wymaga dużo więcej czasu i sporej ilości włożonego wysiłku.
Najlepiej dla Ciebie będzie, jeśli zaczniesz eksperymentować z różnymi aplikacjami od różnych producentów. Po wybraniu Twojego faworyta i po ustaleniu czego od kontrolera potrzebujesz, wybierz taki który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.
Dalszą część artykułu znajdziesz tutaj –> Poradnik dla początkującego DJ cz. 3 – Legalna muzyka dla DJ